کد خبر ۱۶۸۳۳۴ ۷ بازدید انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۰۱
مدير نفت و انرژی منطقه آزاد قشم خبر داد:

افزایش ١٠٠٠ مگاواتی برق تولیدی قشم تا پايان سال ٩٨

به گزارش افشاگری از قشم، هادی نعیمیان عصر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اوج مصرف برق در شهرستان قشم در تابستان  به ٢٣٠ مگاوات می‌رسد، اظهار داشت: دو نیروگاه سیکل ترکیبی هر یک به ظرفیت ٥٠٠ مگاوات در منطقه آزاد قشم در دست ساخت است که با تکمیل این نیروگاه‌ها مازاد تولید به سرزمین اصلی صادر خواهد شد.

وی افزود: یکی از این دو نیروگاه، انرژی گسترقشم، با دو واحد ١٧٠ مگاواتی جمعا با تولید ٣٤0 مگاوات برق از اوایل تابستان سال ٩٨ وارد مدار شده و تا پایان سال ٩٨ به ظرفیت کامل می‌رسد.

مدیر نفت و انرژی منطقه آزاد قشم تصریح کرد: نیروگاه دیگر، نیروگاه قشم مولد، از مجموعه هلدینگ انرژی پاسارگاد، نسبت به واردات تجهیزات مورد نیاز از جمله یک دستگاه توربوژنراتور ٣٢٠ مگاواتی ساخت کشور ایتالیا به ارزش ٣٥ میلیون یورو اقدام کرده که پس از تخلیه در قشم طی چند روز گذشته به محل نیروگاه وارد و عملیات نصب آن به‌زودی آغاز خواهد شد که تا پایان سال ٩٨ برق تولیدی آن وارد شبکه می‌شود.

نعیمیان گفت: این دو نیروگاه در فاز بعدی نسبت به نصب تجهیزات آب‌شیرین‌کن اقدام می‌کنند و هر یک ظرفیت تولید تا ١٠٠ هزار متر مکعب آب خواهند داشت.

وی همچنین از یک نیروگاه خورشیدی دو مگاواتی در دست ساخت خبر داد و افزود: دو نیروگاه دیگر خورشیدی جمعا به ظرفیت ٣٥ مگاوات که مراحل اخذ مجوز و عقد قرارداد زمین را انجام داده و پس از رفع مشکلات مربوط به واردات تجهیزات مورد نیاز، به نصب آنها اقدام خواهند کرد.

مدیر نفت و انرژی قشم همچنین به حوزه نفت در منطقه آزاد قشم، اشاره کرد و گفت: یک پایانه نفتی ذخیره‌سازی فرآورده های نفتی پس از مدتی وقفه شروع به فعالیت دوباره جهت تکمیل مخازن کرده و از اوایل اردیبهشت ماه ٩٨ در  فاز یک اقدام به ذخیره‌سازی حدود ٣ میلیون و ٢٥٠ هزار بشکه نفت خام می‌کند.

نعیمیان ادامه داد: فاز یک پالایشگاه بهین پالایش قشم با ظرفیت ٣٥ هزار بشکه در نیمه دوم سال ٩٨ برای تولید قیر و نفت سبک به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: اسکله نفتی قشم نیز با ظرفیت ١٦ میلیون تن از اواخر پاییز سال ٩٨ برای پشتیبانی از صنایع نفتی منطقه فعال خواهد شد.

مدیر نفت و انرژی قشم بیان کرد: در بخش سوخت‌رسانی نیز پس از تکمیل یک مجموعه ٥٢ هزار تنی در منطقه سلخ، دو مجوز دیگر هر یک برای ظرفیت ٥٠ هزار تن صادر شده است.