دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | 20 مِی 2019
کد خبر ۱۶۷۹۸۰ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۸
طبیعتی زیبا و دیدنی در جنوب استان بوشهر

آبدان نگین سبز استان بوشهر /قطب تولید گوجه فرنگی کشور آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی

به گزارش افشاگری از شهرستان دیر، بخش آبدان در فاصله ۴۵کیلومتری مرکز شهرستان دیر قرار گرفته است با جمعیتی بالغ بر 10 هزار نفر معنی آبدان یعنی جایی که آب فراوان دارد و چنین اسمی برای آبدان هم بی مسمی نیست زیرا آبدان دره‌ای به نام دره جاشک دارد که سیلاب‌ها و حوضه آبریز دو رشته‌کوه که با هم دوازده کیلومتر فاصله دارند به سوی این دره جاری می‌شود و پس از آبیاری کردن زمین‌های کشاورزی که در دو طرف جاده بوشهر کنگان در شمال آبدان قرار دارد به خور بردستان و سپس به خلیج زیبای فارس می‌ریزد.

مردم آبدان فارسی زبان هستند اما با گویش یا گونه زبانی منحصر به فرد آبدانی صحبت می‌کنند. طایفه‌های سرشناس چون خوانین ، کرمی‌ها و فخرایی‌ها دارد که همگی با حکومت مرکزی مبارزه می‌کردند. آبدان قدمت ۳۰۰ ساله دارد البته آثار بناهایی مربوط به قبل از اسلام در اطراف وجود دارد که نیاز به کارشناسی دقیق دارد.اما اصل اینکه چه زمانی آبدان دارای سکنه بوده و به عنوان یک روستای متمرکز وجود داشته و داد و ستد در آن رونق داشته مربوط به دوره افشاریه می‌باشد.
آبدان درسال ۱۳۷۹ از دهستان به شهر تبدیل شده و شهرداری درآن مستقر شده است. بخش آبدان را با قطب تولید گوجه فرنگی خارج از فصل استان و کشور می‌شناسند.
آبدان درفاصله ۱ ۴۰کیلومتری مرکز استان بوشهر قرار گرفته است با داشتن ۲۰ شهید دوران دفاع مقدس و دو شهید گمنام.
از مرکز استان که حرکت کنیم آبدان در مسیر اصلی جاده عسلویه قرار گرفته است، داشتن دشتهای سرسبز گوجه فرنگی و نخل‌های سر به فلک کشیده. آبدان جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که در استان بی نظیر است.

هر ساله در ایام نوروز مردم این دیار از مهمانان نوروزی پذیرایی می‌کنند، بانوان این منطقه طبق رسم و رسومات قدیم در ایام نوروز با پخت نان  محلی، رنگینک و بافتن انواع زنبیل، حصیر و کلاه  و آماده کردن گوجه فرنگی به عنوان سوغات این منطقه از مهمانان پذیرایی می‌کنند.

از جاذبه‌های گردشگری آبدان می‌توان به امام‌زاده‌های بی‌بی دولت که در دل کوه واقع شده و از سمت روستای کنارترشان به فاصله ۱۰کیلومتری واقع شده است.

همچنین امام‌زاده امیردیوان که در روستای جاشک واقع گردیده است و هر ساله در چنین ایامی پذیرایی خیل عظیمی از زائران و مشتاقان است.

مهمانان علاوه بر این دو امام‌زاده می‌توانند به امام‌زاده سید بهزاد واقع در روستای احمد آباد، شاه پیر غیب واقع در دهستان سرمستان، سید عبدالله روستای گشی و بی‌بی حنیفه در روستای ملگه مشرف شوند.
علاوه بر امام‌زادگان مکان‌های بکر و دیدنی می‌توان به آبگرم روستای گنوی، چاه رمیله، طبیعت کوه گلدانو.گلخانه‌های گوجه فرنگی.گنبد نمکی جاشک، آبشارها و قندیل‌های کوه نمک، اقامتگاه بوم‌گردی جاشک، طبیعت زیبای کوه تنگ نخل، قلعه علی سمیل یا اسماعیل فخرایی روستای نوکن دیدن کنند.

علاوه بر این آثار باستانی می‌توان به سد ساروجی که از ملاط ساروج ساخته شده است و امروز مخروبه است و در کوه گلی قرار دارد در شمال شرقی آبدان واقع شده است. قلعه پشمه که از چند اتاق تو در تو ساخته شده است و در ارتفاع ۸۰۰ متری کوه پشمه در شمال شرقی آبدان قرار دارد بردن مصالح ساختمانی تا چنین ارتفاعی امروز نیز کار دشواری است.

کلات منقلی در ۱۰ کیلومتری غرب آبدان در روستای احمد آباد قرار دارد و ارتفاع این کلات ۸۰ متر است و باد‌و باران در حال تخریب منقل‌های سفالی این کلات است. قلعه شیرین نیز در کوه‌های غربی آبدان نزدیک روستای احمد آباد است از این قلعه چشمه آب و چند اتاق مخروبه باقی مانده است.
تل کچاوه، تل گنبدان، تل اردو، ساروج‌های تنگ نخل آثار قدیمی آبدان به شمار می‌رود.

شغل بیشتر مردم آبدان کشاورزی و تولید گوجه‌فرنگی است. آبدان از نخستین مناطقی است که سال‌های پیش در جنوب ایران در فصل زمستان و در زمانی که در هیچ نقطه کشور امکان تولید گوجه فرنگی نبود در این منطقه کشور گوجه فرنگی کاشت، داشت و برداشت شده و روانه شهرها و روستاهای کشور شد. هر چند اکنون در بیشتر مناطق همجوار و حتی استان‌های همسایه گوجه فرنگی کشت می‌شود اما بازار سراسر کشور و حتی بازارهای صادراتی کماکان گوجه تولید آبدان را به دلیل برخورداری از طعم و مزه خاصش می‌پسندد.

گزارش: رضا محمدی


انتهای پیام /

برچسب ها :دانش طبیعت بوشهر

طراحی و تولید: سرومدیا