دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | 20 مِی 2019
کد خبر ۱۶۸۳۴۲ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۰۷
طیبه‌سادات سعادتی‌نیک

دود شدن بیت‌المال در کهگیلویه/از مدیران پروازی تا سفرهایی برای عکس یادگاری

به گزارش افشاگری از کهگیلویه/ طیبه‌سادات سعادتی‌نیک/ در اسلام مسئله حفظ بیت‌المال و احتیاط در مصرف آن اهمیت ویژه‌ای دارد. در میان ائمه اطهار امام علی(ع) به جهت شرایط مکانی و زمانی ویژه‌ای که در عصر حکومتش وجود داشته، دقت و احتیاط ویژه‌ای در مصرف بیت‌المال داشتند که تاریخ نمونه‌های بسیاری از رویدادهای شگفت‌انگیز را در زندگی مولای متقیان در سینه خود حفظ کرده است.

حساسیت آن امام همام در امر بیت‌المال در نامه‌هایی که به کارگزاران حکومت داشتند مشهود است؛ در یکی از این نامه‌ها خطاب به کارگزاران آمده است«قلم‌هایتان را نازک کنید، فاصله‌ سطرها را نزدیک نمایید، سخنان زاید را حذف کرده به اصل بسنده کنید و از طولانی نویسی بپرهیزید؛ زیرا اموال مسلمانان تحمل ضرر و زیان را ندارد.»

در نظام اسلامی که قوانین آن برگرفته از آموزه‌های دینی است بی‌توجهی به قانون و شرع ضررهایی به بیت‌المال و اموال دولت وارد می‌کند؛ پول‌های بی‌زبان به راحتی هدر می‌رود و فریادرسی نیست.

استفاده شخصی از خودروهای دولتی با وجود صراحت قانون مبنی بر ممنوعیت استفاده از خودروی دولتی در ساعات غیر اداری موضوعی است که بارها رسانه‌ای شده اما گوش هیچ مسؤولی از دولتمردان جامعه اسلامی در عمل بدهکار این کار ناپسند نبوده و نیست.

موضوع دیگری که باعث هدر رفت بیت‌المال در کهگیلویه می‌شود رفت و آمد مدیران از جیب بیت‌المال است؛ مدیرانی که از قانون استقرار در محل خدمت سرباز می‌زنند روزانه هزینه‌های هنگفتی بر دولت تحمیل می‌کنند که در شرایط وخیم اقتصادی جبران شدنی نیست.

مدیران پروازی که در دهدشت و بخش‌های تابعه برای رفت و آمد به محل خدمت استفاده از اموال دولت را حقی برای خود می‌دانند بدانند به خدمت گرفتن بیت‌المال سرپیچی از قانون و سوء استفاده از بیت‌المال بوده و با شرع در تضاد است.

این در حالی است که بر اساس آیین نامه استانداران، فرمانداران و بخشداران، رؤسا و مدیران واحدهای اجرایی استان، شهر و شهرستان ملزم به سکونت در محل خدمت خود هستند.»

عدم استقرار مسؤولان در محل خدمت علاوه بر هدر رفت بیت‌المال باعث می‌شود مردم در ساعات غیر اداری به مدیر و مسؤول دسترسی نداشته باشد، ضمن اینکه هر ساعتی از شبانه‌روز حادثه‌ای در محل خدمت مسؤولان رخ دهد به عنوان مسؤول در درجه اول حضورشان برای تصمیم‌گیری لازم است.

نمونه دیگری از بی‌توجهی مسؤولان کهگیلویه به حفظ بیت‌المال در رفت و آمدهای غیر ضروری است که با استفاده از خودروی پلاک قرمز صورت می‌گیرد.

گاها مشاهده می‌شود در بازدیدها، افتتاحیه‌ها و یا برنامه‌های خارج از شهر مدیرانی شرکت دارند که حضورشان صرفا با هدف عکس یادگاری و سلفی‌های استوری‌نما است و ضرورتی ندارد.

این مدیران با بی‌اعتنایی نسبت به هزینه سوخت و استهلاک خودروی دولتی کیلومترها مسافت را طی‌کنند تا اهداف شخصی خود را عملی کنند.

انتظار می‌رود مسؤولان قضایی و بازرسی چشم و گوش خود را باز کرده و به این موارد مهم توجه داشته باشند تا استفاده شخصی از بیت‌المال بیش از این عرف نشود.

 

انتهای پیام/82016

 

طراحی و تولید: سرومدیا