جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ | 19 آوریل 2019
کد خبر ۱۷۹۶۶۴ انتشار : ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۶
دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان:

سال ۹۸ تحول بنیادین در انجمن‌های دانش‌آموزی را شاهدیم

به گزارش افشاگری،‌ حسین تاریخی دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در هفتمین نشست تشکیلاتی راه روشن (تبیین آیه سال) با اشاره به آیه پایانی سوره مبارکه فتح گفت: بر حسب سال 97 و 40 سالگی انقلاب تفسیرهایی عنوان شده و مسئولیت ما در سال چهلم انقلاب جمهوری اسلامی از باب ارج نهادن به زحمات گذشته بیشتر است و ما امسال چهل سالگی اتحادیه را با برگزاری انواع مراسم‌ها گرامی داشته‌ایم.

وی افزود: ما همچنین وظیفه داریم شهدای دانش‌آموز که ایجادکنندگان اصلی اتحادیه بودند را در کنار مسئولان ارج نهیم. نیروسازی مهمترین مأموریت اتحادیه است و افرادی که در اتحادیه حضور دارند به روز و جوان می‌شوند تا آماده ورود به میدان باشند. ما هر ساله پخته و توانمندتر می‌شویم و امیدواریم امسال بتوانیم در تبیین آیه سال گام برداریم.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی اظهار داشت: این جلسه  جزو آخرین اجلاسیه‌های کنگره‌های دوازدهم است و امسال نیز سیزدهم کنگره را در پیش داریم و با دوستان خود در کنگره دوازدهم خداحافظی خواهیم کرد.

تاریخی با اشاره به اینکه سال 98، بسیار پرکار، داغ و پرشور است،‌افزود: هر چند سال 97 سختی‌های کمی نداشت ولی به لحاظ پیش‌بینی‌ها امسال سال سختی را در پیش داریم و باید عزم خود را جدی‌تر کنیم تا با افتخار، عزت، همت و اراده بتوانیم این سال را پشت سر بگذاریم. بنده به اتفاقات سال 97 اشاره می‌کنم و مرور این موارد سبب می‌شود تا اشکالات خود را رفع کنیم و برای سال 98 آماده باشیم.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی خاطرنشان کرد:‌ در یک نگاه به صورت کلی ما 6 مراسم جریان‌ساز داشتیم که مدرسه انقلاب، فکرانه، در مسیر بهشت، دیدار با حضرت آقا و برگزاری کنگره از جمله مراسم‌ها بودند. سامانه‌های ما دیده‌بان، فانوس و ETS (سامانه حضور و غیاب) در مسائل اداری به خدمت گرفته شد و ما 12 هزار و 282 انجمن اسلامی را دایر کردیم.

تاریخی با اشاره به اینکه 358 مبلغ به مراسم‌ها اعزام شدند بیان کرد: ما همچنین 300 برنامه فرهنگی ارائه کردیم،200 و 9 هزار و 600 بازدید از اخبار اتحادیه را در پیام‌رسان‌های داخلی و تلگرام داشتیم و دو جلد کتاب تولید شد. ما نسبت به سال گذشته 17 درصد رشد انجمن‌ها و تشکل‌های دانش‌آموزی را داشتیم و 1182 عنوان خبر در 6 ماه آخر سال تولید شد.

وی تصریح کرد: در دوره متوسطه اول 4 هزار و 962 انجمن اسلامی و در متوسطه دوم 7321 انجمن اسلامی داریم؛ در سامانه عقیق 18 هزار و 701 فعالیت ثبت شد و همچنین 1910 انجمن اسلامی وارد سامانه عقیق شدند. در حوزه خواهران برای نظام‌مندسازی و تأیید صلاحیت معاونین اقداماتی انجام شد زیرا در انتخاب معاونین خواهران دچار مشکل بودیم.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی اظهار کرد:‌ سند جامع شبکه پشتیبان در حوزه خواهران اقدامی مهم برای نظام‌مندسازی بود. ما در تدوین کارنامه استانی برای ارزیابی‌ها و همچنین طرح هادیان برای گزینش‌ها بهره گرفتیم. نشست قرارگاه ملی خواهران در بهمن ماه موجب ساماندهی پشتیبانی نرم‌افزاری تولیدات رسانه‌ای ویژه شد و پرتال فضای مجازی به مرحله جدیدی راه یافت.

تاریخی در ارتباط اینکه جریان‌سازی‌ها در روابط عمومی موردی مهم بود،‌گفت: روابط عمومی امروزه در فضای مجازی امری مهم به شمار می‌رود و همچنین آئین‌نامه امور روابط عمومی بر حسب انتشار اخبار و چشم‌انداز روابط عمومی امری مهم برای تعیین آفاق است. بولتن‌های خبری و آموزش و هماهنگی برخط اتفاقات مبارکی رقم خواهد خورد و پررنگ‌ کردن فعالیت دانش‌آموزان از اقدامات مهم در روابط عمومی هم خواهد بود.

وی بیان کرد: در بحث پرتال در شکل ظاهری تحول مختصری صورت گرفت و امیدواریم پیشانی اتحادیه را به نحوی مناسب سامان بخشیم. آرشیو اتحادیه از گذشته وجود داشته و همچنین دارد. تا به حال دو هزار ساعت از فیلم‌های قدیم را احیا کردیم و آرشیو شهرستان‌های ما کامل‌تر از تهران است. ضریب رسانه‌ای در 20 رسانه مطرح اتفاق افتاده و رسانه‌های فعال کشور به ما پیشنهاد کمک‌رسانی می‌کنند.در کانال سروش 869 خبر، در 100 روز آخر سال 97 منتشر شد و همچنین 43 هزار و 700 بازدید از اخبار در سروش و همچنین 165 هزار و 900 بازدید در تلگرام رقم خورد.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی در ارتباط با اینکه جریان‌سازی نامه تشکل دانش‌آموزان برای مکرون رئیس‌جمهور فرانسه را داشته‌ایم همچنین از آریان غلامی تقدیر کردیم. نامه دانش‌آموزان قرارگاه ملی و مطالبه اتحادیه از هنرمندان از اقدامات مهم است و نشست خبری دبیرکل در مدرسه انقلاب را برگزار کردیم. همچنین اقدامات جهادی ویژه در مناطق سیل‌زده از مواردی است که دوستان ما سنگ تمام گذاشتند.

تاریخی گفت: برنامه مدرسه انقلاب برای اولین بار توسط شبکه امید ارائه شد که به مدت 10 روز در بهترین زمان رسانه‌ای تریبون در اختیار ما قرار دادند و صدا و سیما گزارش داد که این برنامه پربیننده‌ترین برنامه بوده است. بانک ویدئویی در حوزه شهدای اتحادیه مورد مهم است و استان یزد به عنوان دبیرخانه همکلاسی آسمانی فعالیت دارد.

وی ادامه داد: ما با سازمان تبلیغات اسلامی تعامل خیلی خوبی انجام داده‌ایم و فرزندان انقلابی در برنامه‌ها حضور یافته‌اند. در روایت فتح شبکه سه، شبکه افق و رسانه خبرهای فوری کمک‌های بسیاری به ما کرد و ما نیز در شرایط حال کشور باید جریان‌سازی مناسبی رقم بزنیم و اقدامات را آغاز کنیم. بنده در حوزه روایت فتح از استان‌ها به دلیل تعاملات با سازمان‌ها تشکر ویژه می‌کنم.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی بیان کرد: انجمن اسلامی برتر برای دفاع از فعالیت‌های خود حضور دارد و این مورد در مقابل داوران موردی مهم بود که مدارس برتر بر اساس آن انتخاب شدند. طرح انسجام در ابتدای سال تحصیلی انجام شد و در 13 آبان 800 نفر از اعضای انجمن و 100 نفر از دست‌اندرکاران اتحادیه حضور یافتند که دیدار اختصاصی اتحادیه به حساب می‌آیند.

تاریخی ضمن اشاره به اینکه ما اکنون به واسطه سامانه عقیق به عنوان مرجع جدی شبکه‌های اجتماعی شده‌ایم،‌گفت: همچنین در آینده‌ای نزدیک تحولات جدی در این سامانه ایجاد خواهیم کرد. هزینه سرمایه چند ده میلیاردی در برخی موارد برای سروش،‌ آی‌گپ و ... وجود داشته است ولی ما با هزینه 200 میلیون تومانی برای انجام کار دل را به دریا زدیم همچنین  از 1910 مدرسه که وارد سامانه عقیق شده‌اند اکنون 1728 مورد فعال هستند.

وی با بیان اینکه برگزاری گزینش طرح هادیان برای معاونان جدید انتصاب از موارد مهم صورت گرفته است و اینکه 17 مورد از مدیران تغییر یافتند و اکنون 12 نفر انتخاب شده‌اند. ما به سمت تولید محتوای منضبط در حوزه‌ای برهان رفتیم و 4 شماره نشریه راهنما در 6 ماهه دوم سال، کانال اشاره، سامانه مجازی فانوس برای بارگذاری محتوا، برگزاری جلسات فکرانه برای اندیشه‌ورزی از سایر اقدامات صورت گرفته و  10 جلسه فکرانه برگزار کرده‌ایم.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی  اظهار داشت: برگزاری مراسم سواد رسانه برای تبیین بیانیه گام دوم را برای پسران داشته‌ایم. صندوق رفاه،‌بیمه تکمیلی و مطالبات بیمه‌ای دفتر مرکزی، ارتقاء برنامه‌های حسابداری و واریز مطالبات و دیونی که بر گردن اتحادیه بود انجام شد. در زمینه تخصیص منابع مالی شهرستان‌ها موارد در جریان همه افراد قرار خواهد گرفت و بر همین اساس ما توانستیم 41 درصد منابع اختصاص‌یافته را از مجلس جذب کنیم و این در صورتی است که آموزش و پرورش توانست 27 درصد اعتبار جذب کند.

تاریخی با بیان اینکه بحث مدرسه انقلاب واقعاً ویژه بود و همه مسئولان آموزش و پرورش در این زمینه فعال بودند، افزود: بنده از سازمان تبلیغات اسلامی و اوقاف تشکر می‌کنم و ما جزو معدود مجموعه‌هایی بودیم که جشن 40 سالگی انقلاب را با شکوه برگزار کردیم. در حوزه تعاملات در بحث بنیاد فرهنگی کرامت، آموزش و پرورش و اوقاف جایگاه مناسبی پیدا کرده‌ایم و بیانیه گام دوم انقلاب کلاً به اتحادیه تشکل‌های دانش‌آموزی سپرده شد.

وی گفت: سامانه دیده‌بان از اقدامات بی‌نظیری است که سایر ارگان‌ها درخواست دریافت این دیتا را داشتند و به جرأت می‌گویم که فناوری که اتحادیه در اختیار دارد در کمتر سازمانی موجود است.ارزیابی‌ها را از حالت سنتی به مکانیزه تبدیل کردیم و کمیسیون فرهنگی و آموزش مجلس از ما گزارش خواستند تا بتوانیم به آنان کمک کنیم.همچنین در حوزه برنامه و بودجه سامانه ما به روز و تقویت شده است.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی گفت:  به نظر بنده سال 98 تحول بنیادین در حوزه مسائل فکری و بنیادین تشکل‌‌های دانش‌آموزی وجود خواهد داشت و ایجاد مؤسسه علمی آینده‌سازان برای مهارت‌افزایی از اقدامات مهم بود. بحث علمی پیشانی جدی ما در سال 98 است و دارای اولویت خواهد بود و همچنین مدارس خدمات ویژه‌ای ارائه کردند.

تاریخی با اشاره به اینکه ایجاد تفاهم‌نامه با نهضت سوادآموزی از موارد مهم انجام شده توسط اتحادیه تشکل‌های دانش‌آموزی است افزود: طی 6 ماه 11 استان دچار تغییرات شدند واین اقدامات بر اساس شرایط ویژه انجام شده است.در سطح ملی و برون‌سازمان تعاملات بسیاری با سازمان پدافند غیرعامل، معاونت زیرساخت وزارت ارتباطات، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، کمیته امداد امام خمینی (ره)، لشکر 27 سپاه محمد رسول‌الله (ص)، کمیسیون‌های آموزشی و فرهنگی، مجلس شورای اسلامی، دانشگاه امام رضا (ع) ، سازمان سما، تشکل جوانان هلال‌احمر، مدیرکل هنری اردوی وزارت آموزش و پرورش،‌ معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی، بنیاد برکت، بانک قرض‌الحسنه رسالت، حشدالشعبی عراق، شورای عالی امنیت ملی و ... داشته‌ایم و امیدواریم با توجه به ورود ما به 40 سالگی و همچنین بلوغ تشکل و مطالبات حضرت آقا بتوانیم اقدامات مناسبی انجام دهیم و گفتنی است که مجموعه ما مصداق بارز اجرای بیانیه گام دوم انقلاب توسط رهبر معظم است.

انتهای پیام/

 

طراحی و تولید: سرومدیا