دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ | 24 ژوئن 2019
کد خبر ۱۸۲۳۶۶ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۵

موسیقی عاشیقی نیاز به حمایت بیشتر دارد

به گزارش افشاگری از ارومیه، احد هوشمند قره‌باغ عصر امروز در مراسم اختتامیه سومین جشنواره موسیقی عاشیقی مکتب ارومیه تصریح کرد: در زمانی جشنواره موسیقی سنتی را برگزار می‌کنیم که موسیقی ما با چالش‌های پنهانی مواجه است و جوانان باور نکرده‌اند که موسیقی علم و ظرایفی دارد که بدون استاد و شاگردی آموخته نمی‌شود.

وی افزود: موسیقی با تاریخ و ادبیات ماندگار می‌شود و هنری که بدون آئین استاد و شاگردی باشد نمی‌تواند بار فرهنگی داشته باشد.

رئیس حوزه هنری آذربایجان‌غربی ادامه داد: در کشور ما موسیقی عاشیقی به عنوان میراث ناملموس فرهنگی، ثبت شده و نیاز به حمایت بیشتری دارد چرا که عاشیق‌ها به عنوان انسان‌هایی فرهیخته قابل تکریم هستند.

وی بیان کرد: فعالیت کانون موسیقی عاشیقی از هشت سال پیش آغاز شده و در این مدت بالغ بر 320 کنسرت عاشیقی در استان برگزار شده است.

رئیس شورای شهر ارومیه در این مراسم گفت: شعرهای موسیقی عاشیقی برگرفته از متن قرآن کریم و سخنان اهل بیت(ع) است و مفاهیم عمیقی را به شنونده بیان می‌کند.

محمدرضا علیزاده امامزاده ادامه داد: هنر و موسیقی عاشیقی شاهکارهایی می‌آفریند که روح انسان در آن تجلی پیدا می‌کند.

به گزارش افشاگری، سومین جشنواره موسیقی عاشیقی با هدف آشنایی با مکتب ارومیه، با حضور 50 نفر از هنرمندان ارومیه، خوی، نقده و میاندوآب، سال گذشته در سه مرحله برگزار شد که منتخبین این جشنواره در این مراسم معرفی و تقدیر شدند.

طراحی و تولید: سرومدیا