جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ | 19 آوریل 2019
کد خبر ۱۸۲۳۸۲ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۱

مدارس استعدادهای درخشان مسئولیت نخبه‌پروری برعهده دارد

به گزارش افشاگری از اراک، مدارس استعدادهای درخشان مدارسی هستند که در بین دانش آموزان علاقمندان خاص خود را دارند، ضرورت وجود مدارس استعدادهای درخشان را از سه بعد می‌توان بررسی کرد اول بعد روانشناسی و فردی که نیاز یک فرد را با استعدادهای خاص در نظر می‌گیرد که چگونگی برآوردن نیازهای آموزشی آن فرد را می‌سنجد، بعد دوم عدالت آموزشی و مسئله اجتماعی که افراد نسبت به توانایی‌های خود می‌توانند سطح انتظارات مختلف از نظام آموزشی داشته باشند و بعد سوم مسئله استراتژیک یک کشور است.

سیاست‌گذاری برای پرورش استعدادهای درخشان این افراد باعث می‌شوند دولت‌ها به ایجاد مدارس استعدادهای درخشان مبادرت ورزند.

دانش پژوهان جوان با تمرکز بر فعالیت‌های پژوهشی برنامه‌های جامعی را در فعالیت‌های پژوهشی در حال اجرا دارد بدون شک برای اینکه روش‌های صحیح پژوهش و تحقیق به دانش آموزان را عملیاتی کنیم باید از همه ظرفیت‌ها بهره گرفت تا شاهد رشد و بالندگی علمی دانش آموزان مدارس سمپاد باشیم.

نیروی انسانی در تقویت مدرسه سمپاد بسیار اهمیت دارد و نیروی انسانی  کارآمد مهم‌ترین رکن مدارس است و همه تلاش‌ها باید معطوف آموزش و ارتقای دانش روز دبیران و مشاوران باشد، در این رابطه به حیدری معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی به گفت‌وگو نشستیم.

فارس: ثبت‌نام مدارس درخشان از چه زمانی شروع شده و تا چه زمانی ادامه دارد؟

حیدری: در اجرای تبصره 5 ماده 16 آموزشی دوره متوسطه با هدف تربیت استعدادهای تحصیلی برتر، هر ساله آزمونی در استان‌های سراسر کشور برگزار می‌شود که امسال این آزمون برای مدارس استعدادهای درخشان و مدارس نمونه دولتی برگزار خواهد شد.

 

ثبت نام این آزمون از 19 فروردین ماه آغاز تا 26 فروردین ماه ادامه دارد، فرایند آزمون به صورت الکترونیکی است، تمامی دانش آموزان مشغول به تحصیل در سال تحصیلی جاری که در پایه نهم مشغول به تحصیل هستند در این آزمون می‌توانند ثبت نام کنند.

آزمون هم برای مدارس نمونه دولتی است هم برای مدارس استعدادهای درخشان، ولی ثبت‌نام و آزمون در طی دو سال اخیر به صورت همزمان انجام می‌شود، سنوات گذشته آزمون مدارس نمونه و مدارس تیزهوشان جدا بود، ولی طی دو سال اخیر برای کاهش تعدد  آزمون‌ها وزارت آموزش و پرورش تصمیم گرفت این آزمون هر دو گروه را به طور همزمان برگزار کند.

برای مدارس استعدادهای درخشان دانش آموزانی می‌توانند ثبت نام کنند که در پایه هشتم معدل آنها کمتر از 19 نباشد دانش آموزانی که در حال حاضر در مدارس متوسطه استعدادهای درخشان مشغول تحصیل هستند بدون آزمون به متوسطه دوم راه پیدا می‌کنند و در آزمون شرکت نخواهند کرد و عده‌ای از دانش آموزانی که در مدارس عادی یا مدارس نمونه دولتی یا مدارس شاهد متقاضی ثبت نام در مدارس استعدادهای درخشان هستند باید در این آزمون ثبت نام کنند و در آزمون شرکت کنند و دانش آموزانی که در مدارس استعدادهای درخشان مشغول تحصیل هستند برای ورود نیازی به شرکت در آزمون را ندارند.

فارس: میزان ظرفیت پذیرش این مدارس چه میزان است؟

حیدری: در مدارس نمونه حدود هزار دانش آموز در  سراسر استان ظرفیت تعریف شده است.

در 8 شهرستان استان مدرسه نمونه دولتی و 15 واحد آموزشی و در 6 شهرستان مدرسه استعدادهای درخشان  فعالیت دارد و  ثبت نام انجام می‌شود. 

فارس: تفاوت و مزیت‌‌های تحصیل در این مدارس چیست؟

حیدری: مدارس استعدادهای درخشان با هدف تربیت استعدادهای برتر ایجاد شده و به نوعی مسئولیت نخبه پروری و توسعه و بروز استعدادهای دانش آموزان خلاق و باهوش را بر عهده دارد.

در مدارس نمونه دولتی ابتدای تاسیس و اساس نامه برای شناسایی دانش آموزان مستعد مناطق محروم ایجاد شد، در حال حاضر ضریب پذیرش در مدارس نمونه دولتی  45 درصد اختصاص به دانش‌آموزان مناطق روستایی دارد و 45 درصد به مناطق شهری و 10 درصد به دانش آموزان شاهد، ولی در مدارس سمپاد این تفاوت وجود ندارد، دانش آموزان شهری و روستایی از یک امتیاز برخوردار هستند و صرفا آزمون ملاک است.

فارس: ضوابط پذیرش در این مدارس چیست؟

حیدری: تابعیت ایرانی و داشتن حداقل معدل کل سالانه  19 در پایه هشتم  است، دانش آموزان پایه نهم در مدارس نمونه  معدلشان نباید کمتر از 17 برای ورود به مدارس نمونه دولتی باشد.

فارس: منابع آزمون مدارس نمونه و مدارس استعدادهای درخشان چیست؟

حیدری: سوالات دو دسته هستند، یک گروه سوالاتی است که استعداد تحلیلی دانش آموزان را می‌سنجند و 15 سوال استعداد تحصیلی  در نظر گرفته شده برای دانش آموزان که 45 نمره دارد و 75 سوال از استعدادهای تحصیلی که استعداد تحصیلی همان سوال‌های پایه هستند که پایه هشتم و نهم محتوای آزمون است، یعنی دانش آموزانی که در پایه نهم هستند برای شرکت در آزمون هم باید دروس پایه هشتم را مطالعه کنند هم پایه نهم که 75 سوال برای این موضوع اختصاص پیدا کرده است.

در سنجش استعداد تحصیلی 8 سوال قرآن و معاررف اسلامی است، 15 سوال زبان و ادبیات فارسی و 15 سوال از درس مطالعات اجتماعی، 17 سوال علوم تجربی و 20 سوال ریاضیات همه اینها ضریب 2 دارند بجز مطالعات که ضریب یک دارد و ریاضیات که ضریب 3 دارد.

فارس: سخن پایانی؟

حیدری: استان مرکزی به عنوان چهار استان برتر در زمینه پوشش تحصیلی است، یکی از وظایف و رسالت های آموزش و پرورش بحث عدالت دانش آموزی است و باید زمینه ای فراهم شود که تمام دانش آموزان لازم التعلیم بتوانند به تعلیم و تربیت رسمی دسترسی پیدا کنند،به همین خاطر با روش های بسیار خوبی تعریف شده که بتوان حضور حداکثری دانش آموزان را در دوره های تحصیلی داشت.

 بیش از 99 درصد دانش آموزان دوره ابتدایی را زیرپوشش رسمی است، در متوسطه اول 97.3 درصد دانش آموزان تحت پوشش آموزش رسمی قرار دارند.

 در بعضی مناطق استان گذر تحصیلی دختران به دوره‌های بعد  یعنی از دوره ابتدایی به متوسطه اول و از متوسطه اول به متوسطه دوم بعضا با افت مواجه است دلایل متعددی شناسایی و بصورت اسمی و میدانی ردگیری  شد، عوامل متعددی برای این موضوع وجود دارد مانند بحث ازدواج دختران، انتقال، مهاجرت، اشتغال و مشغول به کار شدن یا همان کودکان کار برای کمک به امرار معاش خانواده که به دنبال راه حل‌هایی برای رفع این چالش هستیم.

برچسب ها :سیاست فارس آموزش

طراحی و تولید: سرومدیا