دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ | 24 ژوئن 2019
کد خبر ۱۸۲۳۹۹ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۸

امضای 8 سند همکاری رهاورد سفر «تاکایف» به «تاشکند»

به گزارش افشاگری در تاشکند، «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان که در رأس یک هیأت عالی‌رتبه این کشور به ازبکستان سفر کرده با «میرضیایف» همتای ازبک خود دیدار و مسائل مهم دو جانبه را مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس این گزارش، رؤسای جمهور قزاقستان و ازبکستان در این دیدار بیانیه مشترک امضا و بر گسترش بیش از پیش همکاری های همه جانبه تاکید کردند.

در این دیدار مقامات دو کشور قراردادهای مبنی بر فعالیت کاری و حمایت از حقوق مهاجران کاری دو کشور، تدوین اسناد رسمی در مورد اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، مبارزه با مهاجرت غیر قانونی، استفاده از فرودگاه های نظامی دو کشور، یادداشت تفاهم همکاری بین کمیته امور دینی ازبکستان و وزارت اطلاع رسانی و توسعه اجتماعی قزاقستان امضا کردند.

همچنین یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان و وزارت اقتصاد ملی در مورد ایجاد مرکز بین المللی همکاری های اقتصادی و بازرگانی «آسیای مرکزی» و برنامه همکاری ها بین وزارت های امور خارجه ازبکستان و قزاقستان برای سال های 2019 و 2020 میلادی نیز بین طرفین به امضا رسید.

میرضیایف پس از امضا اسناد دوجانبه گفت: نخستین سفر رئیس جمهور قزاقستان به تاشکند برای ازبکستان از ارزش بالایی برخوردار است و این موضوع پایبندی دو کشور به همکاری استراتژیک را نشان می دهد.

تاکایف نیز در این دیدار گفت: قزاقستان خواستار گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل با ازبکستان است.

رؤسای جمهور در این دیدار همچنین بر گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل در زمینه های اقتصادی و بازرگانی، حمل و نقلی، گردشگری و دیگر حوزه ها تاکید کردند.

رؤسای جمهور ازبکستان و قزاقستان همچنین تحکیم صلح و امنیت در منطقه، کمک برای حل و فصل اوضاع افغانستان را نیز بررسی کردند.

در این دیدار بار دیگر بر وحدت و اشتراک موقعیت دو کشور در موضوعات منطقه ای و بین المللی تاکید شد.

قزاقستان یکی از بزرگترین همکاران بازرگانی ازبکستان محسوب می‌شود و مبادلات بازرگانی ازبکستان و قزاقستان در 10 ماه سال 2018 میلادی به بیش از دو میلیارد دلار رسیده است.

هم اکنون در ازبکستان 260 شرکت با سرمایه‌گذاری قزاقستان از جمله 192 شرکت مشترک و 37 شرکت با 100 درصد سرمایه سرمایه‌گذاران قزاق در زمینه‌های ساختمان‌سازی، فرآورده‌های کشاورزی، تجارت، صنایع غذایی، فلزکاری و ماشین‌سازی فعالیت می‌کنند.

همچنین نمایندگی 3 شرکت قزاقستانی از طرف وزارت روابط اقتصادی و بازرگانی و سرمایه‌گذاری ازبکستان به ثبت رسیده است.

قزاقستان استقلال این کشور را در تاریخ 23 اکتبر سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/ح

برچسب ها :بازرگانی

طراحی و تولید: سرومدیا