دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | 20 مِی 2019
کد خبر ۱۸۸۳۲۶ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۸

حذف روحانی از میراث‌داران مکتب هاشمی/ مثلثی که باید پاسخگوی عملکرد دولت باشد

حوزه احزاب خبرگزاری فارس- روزنامه اصلاح‌طلب آرمان با اختصاص عکس صفحه اوّل خود به  دیدار اخیر سیّد حسن خمینی، علی اکبر ناطق نوری و سیّد محمّد خاتمی در حاشیه مراسم افطار امام‌جمارانی، از این سه نفر به عنوان مثلث امید یاد کرده است.

نکته قابل توجه در گزارش روزنامه نزدیک به خانواده هاشمی، حذف آرام و بی‌سر و صدای حسن روحانی از مربع میراث‌داران مکتب فکری هاشمی رفسنجانی و تبدیل آن به مثلث امید است. این در حالی است که روحانی پس از درگذشت هاشمی رفسنجانی به انحاء مختلف تلاش می‌کند خود را تنها پرچمدار شایسته مکتب هاشمی نشان دهد. اوج این تلاش را هم باید در سخنرانی دومین سالگرد درگذشت هاشمی رفسنجانی دید. جایی که روحانی به طور تلویحی سعی در ایجاد این‌همانی بین خود و هاشمی داشت: «برای کسی که ‫فراجناحی عمل می‌کند، روز پیروزی همه کف می‌زنند و در روز سختی همه از او فاصله می‌گیرند».

به نظر می‌رسد علّت این رویکرد روزنامه اصلاح‌طلب را باید در عملکرد دولت و نارضایتی عمومی دانست که نسبت به روحانی و اصلاح‌طلبان شکل گرفته است. امّا سؤال این است که آیا می‌توان بدون پاسخگویی در قبال عملکرد رئیس‌جمهوری که اصلاح‌طلبان خود در روی کارآمدنش نقش اصلی را داشته‌اند، از او عبور کرد؟

مهم‌ّ‌تر از آنچه گفته شد، معرفی سه‌گانه ناطق، سیّد حسن خمینی و خاتمی از سوی روزنامه آرمان به عنوان شخصیت‌هایی است که همواره به‌دنبال هدایت جامعه به سمت بهترین مسیر هستند. این در حالی است که همان کسی که روزنامه آرمان سعی در فاصله گرفتن از او را دارد(یعنی روحانی) محصول مستقیم همین مثلث بعلاوه هاشمی رفسنجانی است. درواقع روزنامه نزدیک به خانواده هاشمی، در حال تجویز نسخه‌ای است که خود، یکی از عوامل نابسامانی‌های اقتصادی موجود است! تَکرارهای سیّد محمّد خاتمی در حمایت از حسن روحانی این روزها در فضای مجازی به کرّات یادآوری می‌شود. همچنین حمایت ناطق نوری در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ از حسن روحانی هنوز از حافظه تاریخ پاک نشده است: «بنده با توجه به آشنایی با همه کاندیداها و سوابق ایشان ضمن احترامی که برای همه آنها قایل هستم، شخص آقای روحانی را اصلح دانسته و می‌دانم، همانطور که مرحوم آیت الله هاشمی نیز در انتخابات سال 92 و حتی پس از آن، حمایت خویش را از ایشان بارها اعلام داشته‌اند».

مرور کلیپ منتشر شده از سوی سیّد حسن خمینی در حمایت از روحانی و گفتن جمله «اقتصاددانان بزرگ نسبت به توانمندی برنامه‌های دولت شهادت داده‌اند» نیز خالی از لطف نیست.

 

 

به نظر می‌رسد روزنامه آرمان قبل از معرفی سه‌گانه ناطق-خاتمی-خمینی به عنوان مثلث امید، به ارزیابی عملکرد گذشته این مثلث بپردازد. همچنین پاسخگویی در قبال عملکرد دولت روحانی، کم‌ترین توقعی است که افکار عمومی از مثلث معرفی شده دارد.

طراحی و تولید: سرومدیا