پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ | 18 جولای 2019
کد خبر ۱۸۸۹۲۶ انتشار : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۲

استقرار واحدهای سیار فشار خون در همه شهرستان‌های کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ، یکی از مهم‌ترین نمادهای پیشرفت هر کشوری، بهبود شاخص‌های مربوط به سلامت است همچنین  از بهترین و منطقی‌ترین راه‌های ارتقاء سطح سلامت پیشگیری از بیماری است. 

 پرویز یزدان‌پناه در کمیته استانی بسیج ملی کنترل فشار خون، افزود: در اجرای این طرح واحدهای سیار فشار خون در اماکن پرتردد، مصلی‌ها، میدان های اصلی در مرکز استان و تمام شهرستان‌ها این استان مستقر می‌شوند.

وی تصریح کرد: افزایش نسبت شناسائی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به فشار خون بالا در استان، افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زود رس و کنترل فشار خون بالا، اندازه گیری فشار خون افراد 30 سال و بالاتر به میزان 50 درصد جمعیت از اهداف مورد نظر ما است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه از هر سه نفر در جامعه یک نفر به پرفشاری خون مبتلا است اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های انجام شده ۵۰ درصد افرادی که به بیش فشاری خون مبتلا هستند از بیماری خود اطلاع ندارند و پس از مدتی با عوارضی همچون سکته‌های قلبی و مغزی، عارضه‌های کلیوی و قلبی به پزشک مراجعه می‌کنند.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه بویراحمد، در ادامه گفت: بر اساس برنامه‌ریزی طرح ملی فشار خون که از طرف وزارت بهداشت درمان ابلاغ شده افراد 30 سال و بالاتر شامل فردی است که تاریخ تولد آن روز 17 خرداد ماه 68 یا قبل  از آن باشد. 

ابراهیم نعیمی اظهار داشت: در روستاها ارزیابی توسط بهورزان و در صورت نیاز نیروهای کمکی تحت نظر بهورزان و در محل خانه بهداشت یا مراکز تجمعی مانند مسجد و مدارس و یا با هماهنگی ناظر شهرستان با مراجعه حضوری به منازل افراد گروه هدف انجام خواهد شد.

وی یادآور شد: ارزیابی در شبکه‌های بهداشتی و درمانی سراسر استان توسط مراقبین سلامت و نیروهای کمکی که توسط ناظر تعیین می گردد، در پایگاه های سلامت نزدیک محل زندگی فرد انجام می شود.

 رئیس مرکز بهداشت استان گفت: پیگیری موارد مشکوک به فشار خون بالا، با تکمیل و دریافت برگه های ارجاع و مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت شهری نزدیک محل زندگی فرد و توسط پزشک مرکز انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: در اجرای این طرح، فشار خون افراد اندازه گیری شده و در سامانه کشوری ثبت می شود و افرادی که حداکثر و حداقل فشار خون آنان به ترتیب از ۱۴۰ و ۹۰ بیشتر باشد، مبتلا به پرفشاری خون تشخیص داده شده و تحت کنترل و مراقبت قرار می‌گیرند.

نعیمی اذعان داشت: افرادی که حداکثر و حداقل فشار خون آنان به ترتیب از ۱۲۰ و ۸۰ تا ۱۳۹ و ۸۹ باشند، در مرحله پیش از بیش فشاری خون قرار دارند که برای آموزش و اصلاح شیوه زندگی به مراکز جامع سلامت معرفی می‌گردند.

رئیس مرکز بهداشت استان در پایان خاطرنشان کرد: کم تحرکی، مصرف زیاد نمک، استفاده از روغن‌های جامد و اشباع شده و استرس‌های روزانه از عوامل ایجاد و شیوع بیش فشاری خون به شمار می‌رود و  طرح بسیج همگانی کنترل فشار خون در  کهگیلویه و بویراحمد همزمان با دیگر نقاط کشور از ۲۷ اردیبهشت روز جهانی فشار خون آغاز می‌شود و تا ۱۵ تیر ماه ادامه دارد.

انتهای پیام/82009

طراحی و تولید: سرومدیا