سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ | 18 ژوئن 2019
کد خبر ۱۸۹۲۵۴ انتشار : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۶

تأکید انتظامی بر حمایت از فیلمسازان غیرتهرانی/ از من انتظار رفتار شتاب‌زده نداشته باشید

به گزارش افشاگری، نخستین نشست رسانه‌ای حسین انتظامی به عنوان رئیس سازمان سینمایی کشور، پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۳۰ اردیبهشت) در سالن سینمای این سازمان آغاز شده و در حال برگزاری است.

در ابتدای این نشست، انتظامی به انتشار برنامه سازمان سینمایی و موسسات تابعه اشاره کرد و گفت: این موضوع انضباط ما را بیشتر می‌کند و پاسخگویی ما هم باید در چارچوب این برنامه باید باشد.

وی افزود: در این برنامه، برخی رویکردها به صورت جدی قابل رهگیری است؛ از جمله توجه جدی به فعالیت فیلمسازان در خارج از تهران که در راستای شعار «ایران، تهران نیست» انجام خواهد شد. ضمن اینکه تلاش کنیم پشتیبانی کمتر سهمی از بودجه دولتی را به خود اختصاص دهد.

رئیس سازمان سینمایی کشور خاطرنشان کرد: شفافیت دیگر رویکردی است و صرفا معنی آن انتشار آمار هزینه‌ها نیست. شفافیت یعنی پیش‌بینی پذیری، به همین دلیل دستورالعمل‌هایمان را منتشر می‌کنیم تا با استناد به آن بتوانند ما را نقد یا قضاوت کنند. ضمن اینکه آمار را هم به صورت پیش‌دستانه منتشر کنیم.

انتظامی گفت: در خردادماه دستورالعمل دقیق پیش‌بینی پذیری را منتشر می‌کنیم و اگر ادعای طرفداری از سینمای اندیشه‌ای و اجتماعی را داریم، اثر آن باید در این رویکرد مشخص باشد. سازمان سینمایی باید کمک کند فیلم‌هایی که مضمون اندیشه‌ای بیشتری دارند، در نظام اکران به صورت مطلوب قرار گیرند.

پیگیری حوزه بین‌الملل صرفا بر عهده بنیاد فارابی نیست

انتظامی درباره نظام درجه‌بندی سنی فیلم‌ها هم اظهار داشت: این نظام به نحوی می‌تواند با نظارت مرتبط باشد، اما رویکردش کاملا مستقل است. یعنی سواد رسانه‌ای را بالا می‌برد و به مردم کمک می‌کند فیلم‌ها را آگاهانه‌تر انتخاب کنند. طبعا محدودیت‌هایی هم خواهد داشت و اگر قرار باشد باشد گروه‌های آسیب‌پذیر را تحت تاثیر قرار دهند، قطعا محدودیت‌هایی خواهند داشت.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار سوره سینما درباره مواضع حوزه هنری با توجه به شعار حمایت از خانواده نسبت به درجه‌بندی سنی فیلم‌ها گفت: اجازه ندارند در فیلم‌هایی که پروانه نمایش دارند، چیزی کم یا اضافه کنند. سازمان سینمایی این موضوع را برنمی‌تابد.

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به پرسشی پیرامون صنوف سینمایی گفت: ما نباید در استقلال و امور داخلی صنوف دخالت کنیم، اما به لحاظ اصولی از هماهنگی صنوف سینمایی استقبال می‌کنیم.

این مقام مسئول درباره توقعات فیلمسازان جوان از وقوع تغییرات در انجمن سینمای جوانان گفت: به عنوان سیاست عمومی وزارتخانه، اصلاح ساختارها را پیگیری می‌کنیم.

انتظامی درباره ادغام جشنواره‌های ملی و جهانی فجر گفت: انتظار ندارید از من که رفتار شتاب‌زده داشته باشم و هیجان‌زده موضوعی را اعلام کنم. ما مشغول ارزیابی هر ۵ جشنواره‌مان هستیم و قول دادم آیین نامه‌های هر ۵ جشنواره را منتشر کنیم. ابتدا پیش‌نویس منتشر و با اصحاب خرد مشورت می‌شود، سپس درباره کم یا زیاد شدن جشنواره‌ها تصمیم‌گیری می‌شود. شخصا به دلیل تاثیری که جشنواره جهانی دارد به ویژه در شرایط امروز کشور، آن را جزو جشنواره‌های مفید تلقی می‌کنم.

انتظامی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس پیرامون عملکرد نامطلوب بنیاد سینمایی فارابی در کسب سهم بیشتری از بازار جهانی برای سینمای ایران گفت: برنامه جامع سینمایی را تدوین کرده‌ایم و در آنجا ۸ رویکرد مهم و اصلی سازمان سینمایی بیان شده است. یکی از آن‌ها توسعه بازارهای بین‌المللی است؛ چه در حوزه اکران، چه بازارهای جهانی. ساختار اصلاح شده و به جای اینکه حوزه بین‌الملل فقط در فارابی متمرکز باشد، در همه بخش‌های سازمان که فعالیت فرامرزی دارد، پیگیری و تجمیع می‌شود و فکر می‌کنم نتایج مثبتی در پیش داشته باشد.

این خبر در حال تکمیل است...

برچسب ها :فرهنگ فیلم سینما

طراحی و تولید: سرومدیا