سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ | 18 ژوئن 2019
کد خبر ۱۸۹۸۵۳ انتشار : ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۳

واحد هميار كارگران در شركت هرمز پودر بندرعباس راه‌اندازي شد

به گزارش افشاگری از بندرعباس، واحد همیار کارکنان در شرکت هرمز پودر شامگاه سه شنبه با حضور سرپرست اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی، مدیرکل بهزیستی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و مسؤولان برخی دستگاه‌های مرتبط با این امر راه‌اندازی شد.

در حاشیه افتتاح این مرکز، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان اظهار داشت: وزارت متبوع برنامه‌های متعدد و جامعی برای پیشبرد اهداف و کمک به جامعه هدف دارد که یکی از این برنامه‌های جامع، حمایت با تأکید بر کاهش آسیب‌های اجتماعی است که در این راستا، این اداره‌کل، راه‌اندازی خانه‌های بهداشت کارگری، خانه‌های فرهنگ کار و تلاش و مراکز همیار کارکنان را در برنامه‌های خود قرار داده است.

کیامرث برخورداری، با اشاره به اینکه هدف کلی از اجرای این طرح، ارتقاء سلامت در هر چهار بعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است، اضافه کرد: با راه‌اندازی این واحد در شرکت هرمزپودر به عنوان پنجمین مرکز همیار کارکنان، در مجموع حدود 11 هزار نفر تحت پوشش این طرح  در استان هرمزگان قرار گرفتند.

وی بیان داشت: طرح همیار کارکنان (EAP) ویژه محیط‌های کاری است که برای کمک به بررسی مسائل مرتبط با بهره‌وری  محیط کاری، شناسایی و حل نگرانی‌های شخصی کارکنان و دیگر مسائل مرتبط و موثر بر عملکرد شغلی آنان ایجاد شده است.

برخورداری، مدیریت استرس، نگرانی‌های خانوادگی، تعادل بین کار و زندگی، سوء مصرف مواد، مشکلات ارتباطی، مدیریت مرحله‌گذار زندگی، سلامت و امنیت شغلی، کیفیت زندگی کاری، خشونت و رفتارهای کاری ضد بهره‌وری و فرسودگی شغلی را از مهم‌ترین خدماتی عنوان کرد که در قالبEAP   به کارکنان ارائه می‌شود.

وی گفت: کاهش در مرخصی‌های استعلاجی، کاهش در حوادث، جبران خسارات کارکنان، صرفه‌جویی در از دست دادن زمان هدر رفته، کاهش اعتراضات و کاهش توبیخ از مزایای استفاده از برنامه همیار کارکنان و آموزش مهارت‌های زندگی ( مقابله با استرس، ابراز وجود ،  مسئله مدیریت خشم )، پیشگیری از بروز خشونت، پیشگیری از مصرف مواد، آشنائی با عوامل خطرساز و محافظت‌کننده و آشنایی با زمینه‌های درمان از جمله اهداف این طرح است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه اظهار داشت: واحد اجتماعی این اداره کل برای تأمین سلامت روان کارگران نیز دوره‌های آموزشی با موضوعات مختلف برگزار کرده است.

دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان هرمزگان نیز بر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد و گفت: برنامه‌ها و فعالیت‌های حوزه پیشگیری باید متناسب با جامعه هدف  انجام شود.

فرهادی نیا افزود: اجرای طرح همیار کارکنان گامی در جهت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است و فراهم کردن زیرساخت‌ها برای اجرای این طرح در همه دستگاه‌های دولتی ضروری است.

وی با بیان اینکه افغانستان به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در دنیا با واسطه استان سیستان و بلوچستان به نوعی همسایه هرمزگان محسوب می‌شود، بیان داشت: این موضوع بر اهمیت و حساسیت کار ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر هرمزگان می‌افزاید و ستاد در این راستا برنامه‌های مختلفی را دارد. 

دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان هرمزگان اضافه کرد: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در این خصوص مبارزه با مواد مخدر، ضروری است که همه در راستای مبارزه و پیشگیری از اعتیاد که یکی از این آسیب‌های اجتماعی است، تلاش کنند.

فرهادی نیا گفت:  شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان در خصوص پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سطح بنگاه‌های قتصادی با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همکاری‌های لازم را خواهد داشت.

غلامحسین رنجبر مدیرکل بهزیستی استان نیز رسالت و رویکرد اصلی بهزیستی را پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و توانمندسازی جامعه هدف عنوان کرد و گفت: اقدام برای کاهش و رفع آسیب‌های اجتماعی در هر منطقه باید با نگاه خاص به آن منطقه انجام شود تا بازخورد مثبتی به همراه داشته باشد و اداره کل بهزیستی در این راستا همکاری لازم را با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارد.

گفتنتی است، تاکنون تعداد چهار واحد همیار کارکنان در استان هرمزگان در شرکت های «پتروصنعت گامرون» ، شرکت نفت ستاره خلیج فارس، شرکت پالایش نفت بندرعباس و شرکت آب منطقه ای هرمزگان تاسیس شده و پنجمین واحد نیز در شرکت هرمز پودر راه‌اندازی شد.

برچسب ها :سلامت

طراحی و تولید: سرومدیا