سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ | 18 ژوئن 2019
کد خبر ۱۹۰۷۷۰ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۱

آرایش انتخاباتی در مازندران!

خبرگزاری فارس مازندران ـ سرویس سیاسی|دوم اسفند کلمه مشترکی است که امروز می‌توان آن را از زبان تمامی بازیگران سیاسی کشور شنید، بازیگرانی که هر کدام در تلاش هستند تا بهره‌گیری از تمامی امکانات و ابزارهای در اختیار، بهترین ماهی را از دریای ابتدا اسفند سال جاری صید کنند.

حساسیت انتخاباتی به مثل آب رودی که از سرچشمه به دوردست‌ها جاری می‌شود به همین شکل به استان‌ها و شهرستان‌ها و نیز بخش‌ها و دهستان‌ها جاری و ساری می‌شود.

مازندران با تمامی جغرافیای منحصر به‌ فرد خودش ۱۲ نماینده در بهارستان دارد که اگرچه به میزان وسعت فرهنگی و اقلیمی‌اش به‌نظر کم تعداد می‌رسد اما برای همین ۱۲ کرسی هم رقابت سخت و فشرده‌ای در حال انجام است.

طیف‌ها و گروه‌های سیاسی از مدت‌ها قبل اقدام به چیدمان نیروهای خود برای این موضوع مهم کردند که البته هر چه به جلوتر و روزهای آتی می‌رویم آرایش انتخاباتی تری به‌خود می‌گیرند.

شاید در عرصه فعلی مازندران چهار بازیگر را بتوان برشمرد که هر کدام به نوعی در تلاش هستند تا بلکه بتوانند سهم بیشتری در جلوس بر ۱۲ کرسی پارلمان داشته باشند.

در این مجال اندک سعی می‌شود به‌صورت اختصار به چهار بازیگر اشاره شود، ذکر این نکته هم ضروری است که در روزهای منتهی به انتخابات بهتر می‌توان این چهار بازیگر را در عرصه سیاسی استان ملاحظه کرد که البته آنگاه امکان تحریر نوشته‌ای جامع و مانع بیشتر فراهم خواهد بود:

۱ ـ جریان اصلاحات: انتخابات پیش رو برای جریان مذکور حکم حیات و ممات را دارد، مدعیان اصلاحات معتقدند اگر نتوانند سهم قابل قبولی در کرسی‌های مجلس یازدهم داشته باشند، پس حتماً باید از هم اکنون غزل خداحافظی از ارکان اجرایی کشور را بخوانند، این جماعت به‌شدت به‌دنبال آن هستند تا کیسه خود را از دولت فعلی جدا کنند، چرا که ناکارآمدی و نابلدی این دولت در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در دو حوزه اقتصاد و سیاست خارجی بیش از هر زمان دیگری برای عموم مردم در حال اثبات است.

جالب اینجاست که این عده در روزهای پس از اعلام رئیس جمهور شدن حسن روحانی، به‌شدت بوق و کرنا می‌کردند که حسن روحانی بدون حمایت ما هرگز خواب پاستور را هم نمی‌توانست ببیند چه برسد که در واقعیت به پاستور برود! و البته با همین ادبیات هم توانستند سهم بسیار بالایی در تصاحب کرسی‌های مدیریتی چه در سطوح ملی و کلان و در چه در سطوح استانی و شهرستانی را از آن خود کنند.

اکنون که افتضاح مدیریتی دولت فعلی، داد همه را درآورده است تلاش می‌کنند خود را جدا از حسن روحانی بخوانند! این جریان در استان مازندران از مدت‌ها قبل با شکل‌دهی شورایی سعی دارد انتخابات را مدیریت کند.

ظاهراً کلید اصلی این شورا در دست یکی از مدیران کل دولت موسوم به اصلاحات و همین‌طور یکی از نمایندگان اسبق استان در مجلس قرار دارد.

طبق برخی شنیده‌ها این شورا برنامه‌های مفصلی برای این موضوع دارد که از باب نمونه به دو مورد آن اشاره می‌شود در یکی از حوزه‌های دونماینده‌ای آنها قصد دارند تا فردی از جامعه بانوان که اکنون در حلقه اول مدیریت کشور قرار دارد را وارد گود کنند و یا در حوزه دیگر دونماینده‌ای به سراغ فرزند شهیدی رفتند که اکنون در پایتخت مسؤولیت دارد و با هدف کاستن از سبد آرای رقیب، این فرزند شهید را تشویق به حضور در عرصه کرده‌اند چرا که فرد مذکور به لحاظ گرایشات سیاسی در طیف مقابل اصلاحات تعریف می‌شود.

به هر تقدیر این شورا سعی دارد با دادن مأموریت‌های مختلف به اعوان و انصار خود، بهترین نتیجه را از دوم اسفند اخذ کند.

ذکر این نکته ضروری است که اگرچه اخباری مبنی بر وجود اختلافات شدید در جلسات خصوصی آنها به‌گوش می‌رسد اما این را باید دانست که آنها در روز بزنگاه کاملاً یکصدا خواهند شد.

۲ ـ جریان اعتدال که به حزب نوبخت و واعظی شهرت یافته یکی دیگر از بازیگران استان است، این طیف که امروز تقریباً بیشتر مناصب مدیریتی استان را در اختیار دارد، سعی دارد بسیار نرم و هوشمندانه در دوم اسفند خودی نشان دهد.

ظاهراً این طیف نیز به مثل جریان اصلاحات از پشتوانه خوب مالی برخوردار است که همین ظرفیت آنها را به نتایج امیدوارتر می‌کند.

برخی شنیده‌های جسته و گریخته و البته غیررسمی حکایت از هدایت انتخاباتی این طیف در استان توسط یکی از مدیران دارد که به‌نظر می‌رسد فرد مورد نظر اگر واقعاً به‌دنبال چنین موضوعی است بهتر است که با خدافظی با پست مدیریتی‌اش، از هرگونه شائبه و اتهام دوری گزیند.

ظاهراً راهبرد این طیف آن است که تا آنجا که ممکن است لیست مشترکی را با جریان اصلاحات داشته باشد و البته اولویت آنان این است که نامزد صد در صدی خود را به جریان اصلاحات تحمیل کند که ظاهراً تاکنون موفق هم بوده است.

۳ ـ خطی هم در استان کم و بیش دیده می‌شود که شاید نشود یک جریان آن را نام نهاد چرا که بیشتر متأثر از افراد به‌صورت شخص‌محور است تا اینکه تحت تأثیر یک نظریه فکری مشخص باشد.

اگرچه افرادی که در این خط قرار می‌گیرند گاهاً مواضعی را اتخاذ می‌کنند که به دو جریان سیاسی شناخته کشور متمایل باشد اما تلاش آنها این است که سعی کنند چهره‌ای به اصطلاح مستقل از خود به نمایش بگذارند.

این دسته از بازیگران انتخابات که براساس اجتهاد و نظر شخصی وارد گود انتخابات می‌شوند و شده‌اند عموماً کسانی را شامل می‌شود که در بیشتر دولت‌ها مسؤولیت داشتند که نمونه بارز آن را می‌توان در مرکز استان دید که فردی که در دولت‌های مختلف مسؤولیت داشت، عزم انتخابات کرده است.

نگاه و امید این عده از افراد به بخش خاکستری جامعه است که به اعتقاد آنها از بحث‌های سیاسی و دو طیف سیاسی مشهور کشور خسته شده‌اند.

اگرچه این استنباط تا حدودی درست است اما این نتیجه‌گیری که مثلاً خاکستری‌ها پس به آنها توجه خواهند کرد، قطعاً استنباط دقیقی نیست.

۴ ـ جریان اصول‌گرا که این بار با عنوان جریان انقلاب وارد میدان شده را باید یکی از بازیگران اصلی این دوره از انتخابات دانست که به مثل دیگر جریانات به‌دنبال اخذ بهترین نتیجه از دوم اسفند است، این جریان با تشکیل شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی سعی دارد تشکلات همسو را به یک وفاق انتخاباتی برساند تا صدای واحدی از این طیف در دو اسفند شنیده شود.

شورای مذکور که از آبان‌ماه سال قبل کارش را شروع کرده با محوریت یک روحانی و با همراهی چهره معروف رسانه‌ای این طیف، در حال پیشبرد اهداف خود است.

ظاهراً تشکیلات شورا به‌شدت به‌دنبال فراگیر کردن مشارکت تمامی نیروهای همسو است، به‌طوری‌که احتمالاً تصمیم نهایی در این طیف این بار از بدنه و کف جامعه اخذ خواهد شد.

طبق برخی شنیده‌ها مطالعه رفتار و گفتار و نیز بررسی عملکرد چهارساله نمایندگان فعلی، در دستور کار این طیف قرار گرفته است.

به هر تقدیر آنچه که می توان از صحنه سیاسی استان برداشت کرد این است که هر چه به روزهای آینده نزدیک‌تر می شویم تنور انتخابات داغ و داغ تر خواهد شد، شاید داغی آن از حرارت خورشید در تابستان‌های مازندران هم بیشتر باشد که البته از هم‌اکنون افرادی که در رأس جریانات هستند باید به این نکته کلیدی توجه کنند که هر چه فضا آرام‌تر و صادقانه‌تر باشد، آنگاه امکان یک رقابت سالم بیشتر خواهد شد.

مقدمات این کار را باید از هم‌اکنون مهیا کرد که امیدواریم هر چه بهتر و بیشتر فراهم  شود تا شاهد انتخابات پرشکوه باشیم.

یادداشت از شکرالله رضازاده‌شرمه

برچسب ها :حسن روحانی

طراحی و تولید: سرومدیا