سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ | 18 ژوئن 2019
کد خبر ۱۹۰۷۸۷ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۴

منطقه حفاظت شده خائیز مأمن گونه‌های متعدد جانوری

به گزارش افشاگری از کهگیلویه،منطقه حفاظت شده خائیز در مرز کهگیلویه و بهبهان قرار دارد از جمله مناطقی است که به علت دارا بودن محیط مناسب و شرایط آب و هوایی و کوهستانی بودن بسیاری از گونه‌های حیات وحش را در خود جای داده است.

این مطقه بیش از 33 هزار هکتار وسعت دارد،در فاصله 15 کیلومتری از جنوب به بهبهان، از شرق به خیرآباد گچساران و از غرب به سد مارون وصل می‌شود.و و مهمترین زیستگاه حیات وحش جنوب کشور محسوب می‌شود.

شاخص‌ترین گونه جانوری خائیز کل و بز است که گفته می‌شود به علت تنوع زیستی، حفاظت و حراست از منطقه جمعیت این گونه‌های جانوری افزایش چشمگیری خواهد یافت.

شاهین، بحری،پالایان، کبک، تیهو، انواع کبوتر، خانواده گنجشک‌سانان، خانواده کهرکلی، هدهد، دارکوب ، خانواده عقاب‌ها، بازها، کلاغ، جوجه‌تیغی، پلنگ، کفتار و انواع روباه از دیگر گونه‌های جانوری منطقه حفاظت شده خائیز است.

خائیز علاوه بر مأمن گونه‌های جانوری و گیاهی به لحاظ برخورداری از چشم‌اندازهای طبیعی و جاذبه‌هایی از قبیل سد مارون، تنگ تکاب، غارهای آب کنار و نیده و چشمه‌سارهای فراوان منطقه‌ای تفریحی و گردشگری هم محسوب می‌شود.

این منطقه دیدنی سال 77 به دلیل داشتن گونه‌های جانوری و گیاهی متعدد به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست پیوست.

 

روح‌الله عزیزی می‌گوید: بر اساس آخرین سرشماری در سال جاری جمعیت حیات وحش در خائیز به یکهزار و 700 رأس افزایش یافته است.

رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه افزود: تولید مثل بز کوهی تا چهار قلویی هم مشاهده شده است.

عزیزی از وجود چشمه‌ساران، تنوع زیست محیطی و شرایط مطلوب آب و هوایی و حفاظت به عوامل رشد جمعیت در این منطقه نام برد و گفت: پیش‌بینی می‌شود 10 تا 15 درصد جمعیت منطقه حفاظت شده خائیز افزایش پیدا کند.

 

برچسب ها :جامعه

طراحی و تولید: سرومدیا