سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ | 18 ژوئن 2019
کد خبر ۱۹۰۸۰۱ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۴

ماه‌شمار المپیک توکیو؛ بررسی وضعیت ورزشکاران گیلانی 14 ماه مانده به المپیک

به گزارش افشاگری از رشت، «بازی‌های المپیاد سی و دوم» از سوم مردادماه 1399 به میزبانی شهر توکیو آغاز خواهد شد و گیلان در رشته‌های قایقرانی، وزنه‌برداری، کاراته، تکواندو و شمشیربازی از شانس بالایی برای کسب سهمیه المپیک برخوردار است.

رهبری امید اول گیلانیان در کسب سهمیه المپیک

کمتر از 14 ماه به آغاز رقابت‌های مهیج المپیک تابستانی 2020 باقی‌مانده و سابریست گیلانی از شانس بالایی برای کسب سهمیه این رقابت‌ها برخوردار است، محمد رهبری که حضور در المپیک ریو 2016 را به دلیل قرعه مقابل نمایندگان رژیم صهیونیستی ازدست‌داده بود باانگیزه‌ای دوچندان برای کسب سهمیه المپیک توکیو 2020 می‌جنگد.

سابریست گیلانی تیم ملی کشورمان با درخشش در دو سال اخیر به همراه تیم ملی سابر کشورمان با کسب 246 امتیاز در رنک پنج تیمی جهان قرار داشته و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، وی نخستین گیلانی حاضر در المپیک توکیو خواهد بود، هشت تیم نخست رنکینگ جهانی به‌طور مستقیم راهی المپیک شده و در سابر تیمی رقابت خواهند کرد، سه ورزشکار برتر هر کشور در سابر انفرادی نیز می‌توانند نبرد کنند و با توجه به رنکینگ بالای رهبری در سابر کشورمان، وی علاوه بر حضور در سابر تیمی، در سابر انفرادی نیز در المپیک توکیو به رقابت خواهد پرداخت.

رهبری در آخرین دیدار خود در مسابقات جهانی اسپانیا به همراه تیم ملی سابر کشورمان به مقام پنجم جهان دست‌یافته و می‌تواند پس از شش دهه، به حسرت گیلانیان در کسب مدال المپیک خاتمه دهد، مرحوم نامجو در المپیک 1956 ملبورن در رشته وزنه‌برداری موفق به کسب مدال برنز شده و این مدال، آخرین نشان گیلانیان در المپیک بوده است.

تکواندو دومین شانس گیلان در کسب سهمیه المپیک

آرمین هادی پور جوان رعنای رشتی در دو سال اخیر پیشرفت محسوسی داشته است و در آخرین رنکینگ المپیکی ورزشکاران در ماه ژوئن با کسب 333.11 امتیاز در مکان چهارم وزن منفی 58 کیلوگرم جای گرفت، وی در مسابقات جهانی منچستر 2019 موفق به کسب نشان ارزشمند نقره شده و گامی بلند برای کسب سهمیه المپیک توکیو برداشت.

تکواندوکار گیلانی تیم ملی کشورمان در آخرین نبرد خود در مسابقات گرندپری رم 2019 با قرعه سختی روبه‌رو شده و به مصاف براندون هرناندز قدرت نوظهور مکزیک رفته و با شکست مقابل رقیب خود، از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

قایقرانی و 3 فرصت برای کسب سهمیه المپیک

قایقرانان گیلانی از دیرباز در عرصه‌های ملی و بین‌المللی خوش درخشیده‌اند و در رشته‌های روئینگ بانوان و کایاک مردان از شانس خوبی برای کسب سهمیه المپیک توکیو برخوردار هستند.

یک گیلانی شانس اول کسب سهمیه روئینگ بانوان

نازنین ملایی دختر پرتوان انزلیچی از شانس بالایی برای کسب سهمیه المپیک توکیو برخوردار است، وی در قاره کهن از فاصله خوبی نسبت به رقبای شرق آسیایی برخوردار بوده و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، شانس اول بانوان گیلانی در کسب سهمیه المپیک توکیو خواهد بود.

ملایی پس از قطعی کردن حضور خود در المپیک توکیو، باید فاصله با رقبای اروپایی و صاحب سبک روئینگ تک‌نفره سبک‌وزن را کاهش دهد و خود را مهیای کسب مدال المپیک کند، کسب مدالی که دهه‌ها است به حسرتی برای مردم ورزش دوست گیلانی تبدیل‌شده است.

شانس بالای آقامیرزایی و قویدل در کسب سهمیه کایاک

علی آقامیرزایی و پیمان قویدل، دو کایاک سوار گیلانی در سالیان اخیر حضوری مستمر در تیم ملی داشته و عناوین متعدد آسیایی کسب کرده‌اند، دو ورزشکاری که در کایاک 500 متر و 1000 متر تک‌نفره و کایاک چهارنفره از تبحر بالایی برخوردار بوده و می‌توانند سهمیه المپیک را برای استان و کشورمان به ارمغان بیاورند.

آقامیرزایی در آخرین رکورد خود در تمرینات تیم ملی در کایاک تک‌نفره، مسافت یک هزار متر را در سه دقیقه و سی‌وهفت ثانیه و مسافت 500 متر را در یک دقیقه و سی‌وهشت ثانیه پارو زده است، در سوی مقابل پیمان قویدل دیگر کایاک سوار گیلانی در کایاک تک‌نفره، مسافت یک هزار متر را در سه دقیقه و چهل‌وچهار ثانیه و مسافت 500 متر را در یک دقیقه و چهل‌ویک ثانیه پارو زده است.

این دو ورزشکار گیلانی در کایاک چهارنفره، با ثبت رکورد یک دقیقه و بیست‌ودو ثانیه، امیدها را در دل کایاک سواران کشورمان برای کسب سهمیه المپیک توکیو زنده نگاه داشته‌اند، تیم ملی کایاک کشورمان در اواخر مردادماه در مسابقات جهانی مجارستان به آب می‌زند، در این رقابت‌ها، 10 قایق به‌صورت مستقیم راهی المپیک می‌شوند، 6 قایق برتر و 4 قایق برتر هر قاره، جواز حضور در المپیک توکیو را کسب می‌کنند.

نابغه کاراته آسیا در برزخ صعود به المپیک

سارا بهمنیار نابغه گیلانی کاراته آسیا در اواخر سال 1397 موفق به کسب مدال برنز مسابقات جهانی اسپانیا شده و نام خود را به‌عنوان دومین بانوی تاریخ کاراته بانوان کشورمان در کومیته به ثبت رساند، وی به‌واسطه این نشان ارزشمند با جهشی خیره‌کننده در رنکینگ المپیکی روبه‌رو شده و به جمع 11 کاراته کای برتر وزن منفی 55 کیلوگرم راه یافت.

درخشش بهمنیار پس از مسابقات جهانی اسپانیا، موقتاً رو به خاموشی نهاد، وی در سه کاراته وان اخیر در سال 2019 موفق به کسب نشان نشده و در رده‌بندی المپیکی با سه پله سقوط به مکان چهاردهم نزول پیدا کرد، کاراته کای گیلانی برای کسب سهمیه المپیک تا پیش از آغاز این رقابت‌ها، 16 تورنمنت جهانی دیگر در پیش دارد و می‌تواند نام خود را در تاریخ ورزش گیلان و کشورمان جاودانه کند.

آویشن باقری دیگر کاراته کای گیلانی است که در یک سال اخیر، توفیق خاصی پیدا نکرده و عملاً از چرخه مدعیان صعود به المپیک توکیو بازمانده است، افول دختر طلایی گیلان در رده امیدهای آسیا نیاز به واکاوی مسؤولین ورزشی استان به‌ویژه کارشناسان کاراته دارد، شاید دختر رعنای گیلان زمین بازهم بتواند برای استان بدرخشد و چه‌بسا باپشتکار و حمایت به المپیک راه پیدا کند! شاید!

سلیمانی ادامه دهند راه سلاطین وزنه‌برداری گیلان

علیرضا سلیمانی وزنه‌بردار سنگین‌وزن گیلانی تیم ملی کشورمان با کسب 3 نشان نقره در مسابقات بین‌المللی جام فجر در دسته مثبت 109 کیلوگرم، امیدها را در دل گیلانیان برای جانشینی سلاطین این رشته ورزشی زنده کرد، مرحوم نامجو با دو نشان نقره و برنز در المپیک 1952 هلسینکی و 1956 ملبورن و اصغر ابراهیمی با کسب مقام چهارمی المپیک 2008 پکن، درخشش خیره‌کننده‌ای در ورزش گیلان داشته‌اند و امید می‌رود سلیمانی جانشین خوبی برای این دو اسطوره وزنه‌برداری گیلان شود.

به گزارش افشاگری، سی و دومین بازی‌های المپیاد تابستانی، به میزبانی توکیو از تاریخ سوم مردادماه 1399 تا نوزدهم مردادماه به میزبانی شهر توکیو در ژاپن برگزار می‌شود.

برچسب ها :گیلان

طراحی و تولید: سرومدیا