دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ | 22 جولای 2019
کد خبر ۱۹۳۶۷۴ انتشار : ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۹

چگونه فضای ذخیره‌سازی در آی‌اواس را بیشتر کنیم

به گزارش افشاگری، فضای ذخیره‌سازی مهم‌ترین بخش دستگاه هوشمند است، چراکه اگر این فضا پر شود نه‌تنها سرعت سیستم شما را پایین می‌آورد بلکه امکان نصب برنامه‌های جدید و ذخیره‌سازی محتوی را هم با مشکل مواجه می‌کند؛ با چند روش یا راهکار می‌شود این فضای ذخیره‌سازی را مدیریت کرد.

در گام نخست قسمت تنظیمات دستگاه وارد بخش جنرال شوید و به قسمت آیفون استوریچ بروید و اندکی صبر کنید.

بعد از مدت کوتاهی میزان فضای اشغال شده و فضای آزاد حافظه گوشی‌تان را می‌بینید. همین‌طور می‌بینید که برنامه‌ها، مدیا، پیام‌ها و عکس‌ها هرکدام چقدر از حافظه را اشغال کرده‌اند. لیست برنامه‌های نصب‌شده روی گوشی و میزان فضای اشغال‌شده توسط هرکدام را می‌توانید ببینید.

روی هر برنامه که بزنید میزان حافظه‌ای که اشغال کرده و داده‌های مربوط به آن را هم می‌بینید؛ اگر لیست برنامه‌ها را چک کنید، می‌بینید که برخی از برنامه‌ها، فضای زیادی را اشغال نکردن ولی داده‌های مربوط به آنها حجم زیادی را گرفتند؛ به این برنامه‌ها اصطلاحاً، برنامه‌های پرمصرف گفته می‌شود.

اما چطوری این فضای ذخیره‌سازی را خالی کنید؟

اولین راه و یکی از راه‌های خوب حذف برنامه پرمصرف است، چراکه برنامه‌ها بعد از مدتی یک فایل کش ایجاد می‌کنند که فضایی را در گوشی شما اشغال می‌کند گاهی وقت‌ها کم هم نیست. خیلی از اپلیکیشن ها این قابلیت حذف کش از طریق تنظیماتشان را ندارند؛ بنابراین تنها راه، حذف و نصب دوباره آنها است. برای این کار در لیست برنامه‌ها، روی برنامه مورد نظر زده و در صفحه‌ای که باز می‌شود، گزینه حذف(delete) را بزنید.

اگر به برنامه نیاز ندارید دیگر نصبش نکنید تا حافظه شما اشغال نشود ولی در غیر این‌صورت می‌توانید دوباره آن را نصب کنید این کار باعث می‌شود برنامه جدید فضای کمتری از حافظه را اشغال کند چراکه دیگر کَشی ندارد.

شما در همین صفحه گزینه Offload Apps را هم می‌بینید.

با انتخاب آن فایل اجرایی برنامه از روی گوشی تلفنتان پاک می‌شود اما تمام اسناد و فایل‌های مرتبط به آن حفظ می‌شود بنابراین در آینده به‌راحتی می‌توانید دوباره روی حافظه دستگاه نصبش کنید و به تمام اطلاعاتش دسترسی داشته باشید، البته لازم است بگوییم این قابلیت در آی‌او‌اس 11 به بالا طراحی شده است. برای نصب دوباره برنامه‌ای که از طریق قابلیت Offload Apps حذف شده، مسیری که در بالا گفته شد را دوباره طی کنید یعنی در تنظیمات به بخش جنرال و آی‌فون استوریچ بروید برنامه مورد نظر را از لیست انتخاب کنید و این بار گزینه Reinstall App را بزنید تا دستور نصب مجددش صادر شود.

یکی از اپلیکیشن‌هایی که در گوشی آی‌اواس حافظه نسبتاً زیادی به خودش اختصاص می‌دهد برنامه آی‌پیام، این برنامه نه‌تنها پیام‌ها، بلکه عکس و ویدیو و گیف‌هایی که از طریق چت‌های مختلف دریافت کردید را هم نگه می‌دارد؛ یعنی حتی آنها را ذخیره نکرده باشید بازهم در این برنامه می‌بینید. در آی‌اواس 11 این قابلیت در اختیار شما است که فایل‌هایی که در چت‌هایتان است و فضای زیادی را اشغال کرده‌اند را حذف کنید.

برای حذف فایل‌های ضمیمه در چت‌های آی‌پیام، در قسمت آی‌فون استوریچ، گزینه Review Large Attachments را انتخاب کنید. پس از آن لیست فایل‌ها را می‌بینید، گزینه ویرایش(edit) را زده، فایل‌هایی را که می‌خواهید حذف کنید را انتخاب و گزینه سطل آشغال را بزنید.

به همین سادگی فایل‌های ضمیمه برنامه آی‌پیام را حذف می‌کنید؛ و فضای خالی حافظه‌تان را بیشتر می‌کنید. اگر در قسمت I phone Storage هم سری به برنامه فوتو بزنید می‌توانید از طریق بخش Recently Deleted Album روی گزینه Empty بزنید و عکس‌هایی که حذف کردید ولی هنوز در این پوشه هستند را کاملاً پاک کنید.

در حقیقت وقتی عکس‌ها را از گالری آیفونتان حذف می‌کنید آنها به پوشه Recently Deleted Album می‌روند. اگر این پوشه را پاک نکنید عکس‌ها تا 30 روز در آنجا می‌مانند تا اگر خواستید بتوانید آنها را برگردانید. بعد از 30 روز هم به‌صورت خودکار حذف می‌شوند.

بهتر است در قسمت phone Storage به برنامه سافاری بروید البته اگر برای وب‌گردی از آن استفاده می‌کنید.

در این برنامه گزینه Website Data را انتخاب و بعد روی Remove All Website Data زده تا تاریخچه وب گردی پاک شود.

 

در آخر هم برای آزادسازی بیشتر فضای ذخیره‌سازی در آیفون و آی‌پد توصیه می‌کنیم، اطلاعات ذخیره شده روی گوشی‌تان را هر از چند گاهی چک کنید و مواردی که نیاز ندارید را حذف کنید یا به فضای ذخیره‌سازی ابری مثل I Cloud، Google Drive، One Drive ارسال کنید.

*******

علی اصغر زارعی

*******

برچسب ها :عکس

طراحی و تولید: سرومدیا