تحولات اوکراین| شکست تلاش نظامیان اوکراینی برای تصرف نیروگاه زاپوروژیه

به گفته مقامات شهر انرگودار، قطعات باقی مانده از موشک‌ها و گلوله‌های توپ ساخت آمریکا شلیک شده توسط نیروهای مسلح اوکراین به سمت محوطه نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه به رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کارشناسان این سازمان نشان داده شد.
- اخبار بین الملل -

به گزارش پایگاه خبری افشاگری به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد که شب شنبه  نیروهای مسلح اوکراینی یک بار دیگر با وجود حضور نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این نیروگاه، تلاش کردند تا نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه را تصرف کند.

طبق این اطلاعات، در تاریخ دوم سپتامبر (11 شهریور ماه)، حدود ساعت 23 به وقت مسکو، دو گروه متشکل از 42 قایق تندرو، بیش از 250 نفر از نیروهای عملیات ویژه اوکراینی و مزدوران خارجی را به سواحل منطقه انرگودار رساندند که قصد تصرف نیروگاه زاپوروژیه را داشتند.  

وزارت دفاع روسیه یادآور شد که بلافاصله گروهی متشکل از چهار فروند جنگنده سوخو-30 و دو بالگرد کا-52 نیروهای هوا-فضای روسیه در منطقه حضور یافته و 20 قایق دشمن را منهدم کردند، بقیه قایقها دور زده و و به سمت سواحل تحت کنترل ارتش اوکراین گریختند. متعاقباً توپخانه ارتش روسیه بخشی از ساحل رودخانه دنپر که نیروهای نظامی اوکراینی در آنجا مستقر بودند را مورد حمله قرار داد که در نتیجه حدود 50 نفر از نظامیان دشمن، از جمله ده مزدور خارجی کشته شده  و 23 نفر دیگر زخمی شدند.

نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه در ساحل چپ رودخانه دنپر در نزدیکی شهر انرگودار قرار دارد. این نیروگاه از لحاظ تعداد واحدهای تولید انرژی و ظرفیت آنها، بزرگترین نیروگاه هسته‌ای در قاره اروپا است. این تاسیسات از ماه مارس تحت کنترل ارتش روسیه قرار گرفته است. نیروهای مسلح اوکراین به طور منظم به گلوله باران شهر انرگودار، روستاهای اطراف و حتی محوطه نیروگاه ادامه می دهند.

گروه کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه از نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه بازدید کرد. در حال حاضر دو تن از کارشناس آژانس در نیروگاه باقی مانده و به کار خود ادامه می‌دهند.

در روز بازدید از نیروگاه زاپوروژیه نیز، نیروهای مسلح اوکراین تلاش کردند یک نیروی تهاجمی حدود 60 نفری را در سه کیلومتری شمال شرق این تاسیسات فرود آورند، ولی نیروهای امنیتی روسی این اقدام تحریک آمیز را خنثی کردند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز صد و نود و سوم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

مقامات انر‌گودار قطعات موشک‌های شلیک شده اوکراینی به سمت نیروگاه زاپوروژیه را به کارشناسان آژانس نشان دادند

الکساندر ولگا، رئیس اداره نظامی - غیرنظامی شهر انرگودار شب گذشته به خبرگزاری تاس اعلام کرد که قطعات باقی مانده از موشکهای ساخت آمریکا که در محوطهنیروگاه هسته‌ای زاپوروژیهپس از گلوله باران توسط نیروهای مسلح اوکراین کشف شدند، در جریان بازدید کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) از این نیروگاه، به آنها نشان داده شد.

به گفته این مقام محلی، به رافائل گروسی، مدیر کل آژانس که ریاست این مأموریت را برعهده داشت، نقشه حملات نیروهای مسلح اوکراین به محوطه نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه و شهر انرگودار که گلوله باران به سمت آنها انجام شده بود نشان داده شد.  ولگا افزود: «مهمترین چیز این است که قطعاتی از موشک‌های ساخت کشورهای غربی مربوط به سیستم موشکی پرتاب چندگانه آمریکایی و گلوله‌های توپ شلیک شده از توپخانه خود کششی هویتزر M-777که پس از انفجار پیدا شدند، به او نشان داده شد که دیگر هیچ تردیدی در خصوص حملات ارتش اوکراین به این تاسیسات باقی نماند.»

پنجمین واحد نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه پس از گلوله باران نیروهای اوکراینی خاموش شد

نمایندگان شرکت دولتی "انرگواتم" (Energoatom) اوکراین روز شنبه اعلام کردند که بلوک پنجم نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه پس از گلوله باران شدید این تاسیسات، از چرخه تامین انرژی خارج شد و تولید برق آن قطع شد.  بر اساس اطلاعات موجود، تصمیم به خاموش کردن این بلوک تولید برق به دلیل آسیب رسیدن به خطوط ارتباطی با سیستم انرژی اوکراین و همچنین ناکافی بودن ظرفیت آن برای اطمینان از عملکرد درست گرفته شده است.

طبق این اطلاعات، در حال حاضر ششمین واحد نیرو در حال استفاده است که در حالت محدود کار کرده و برق را از طریق یک خط پشتیبان به اوکراین منتقل می کند و نیازهای خود نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیهرا نیز تامین می‌کند.

روز شنبه، اداره نظامی-غیرنظامی شهر انرگودار نیز از توقف اجباری انتقال انرژی از نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیهبه مناطق تحت کنترل کی‌یف خبر داده و دلیل آن را مشکلات فنی به دلیل آسیب در خطوط انتقال برق نامیدند.

در عین حال، گزارش شد که واحدهای پنجم و ششم نیروگاه به درستی کار می‌کنند و میزان تشعشعات در این نیروگاه از حد معمول فراتر نرفته است.

تاکید اردوغان و پوتین بر عزم راسخ برای اجرای پروژه نیروگاه هسته‌ای آکویو

بامداد امروز، یکشنبه، دفتر رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود درباره روند ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای ترکیه- نیروگاه "آکویو" گفتگو وتبادل نظر کردند.

در بیانیه منتشره در این رابطه آمده است: رؤسای جمهور اردوغان و پوتین بر عزم راسخ خود برای اجرای پروژه ساخت نیروگاه هسته‌ای آکویو، طبق برنامه ریزی انجام شده، تاکید کردند.

رهبران روسیه و ترکیه همچنین  توافق کردند در نشست دوجانبه خود در سمرقند که در آن اجلاس سران رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در 15 الی 16 سپتامبر (24 -25 شهریور ماه) برگزار خواهند شد، به تفصیل درباره همه این مسائل پیرامون این طرح بحث و گفتگو کنند.

طبق این اطلاعات، روسای جمهوری روسیه و ترکیه همچنین در باره روند اوضاع در اوکراین گفتگو کردند و اردوغان از نقش سازنده روسیه در سازماندهی ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی در نیروگاه اتمی زاپوروژیه قدردانی کرد. علاوه بر این، طرفین در خصوص مسائل مربوط به توسعه بیشتر همکاری‌های چند جانبه بین روسیه و ترکیه نیز صحبت کردند.

سناتور روس: زمان انتقال مقر سازمان ملل از آمریکا به کشور دیگری فرا رسیده است

ولادیمیر جباروف، معاون اول کمیته امور بین المللی شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است که وضعیتی که پیرامون عدم صدور روادید برای اعضای هیئت نمایندگی روسیه برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل پیش آمده، نشان داده که زمان انتقال مقر این سازمان از آمریکا به کشوری بی طرف فرا رسیده است.

جباروف در کانال تلگرامی خود در این باره نوشت: «زمان آن فرا رسیده که به طور جدی موضوع انتقال مقر سازمان ملل از ایالات متحده به کشور دیگری مطرح شود. قبل از هر چیز، کشور میزبان باید وضعیتی بی طرف داشته باشد. به عنوان مثال، مقر سازمان ملل به اتریش یا سوئیس منتقل شود.»

این سناتور بلندپایه  یادآور شد که چنین شرایطی که یک کشور موسس سازمان ملل و عضو دائم شورای امنیت، اجازه نداشته باشد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کند، غیرقابل قبول است.

روز گذشته، شنبه، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل ارسال کرده و از وی خواسته است تا با مقامات ایالات متحده درباره عدم صدور روادید برای هیئت روسی شرکت کننده در مجمع عمومی این سازمان در ماه سپتامبر گفتگو کند.

گفتگوی لاوروف و امیرعبداللهیان درباره برنامه تماس‌ها در سطوح عالی

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور روز شنبه در جریان مذاکراتی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران برنامه تماس‌های آتی بین دو کشور در سطوح عالی را مورد بررسی قرار داد.

 طبق این اطلاعات، وزرای خارجه روسیه و ایران درباره روند اوضاع در اوکراین و «موضوعات مربوط به همکاری‌های دوجانبه» نیز تبادل نظر کرده و توافق کردند که هماهنگی نزدیک خود در رابطه با مسائل مهم بین المللی و منطقه‌ای را حفظ کنند.

مدویدوف: زرادخانه هسته‌ای بهترین تضمین برای حفظ روسیه بزرگ است

دیمیتری مدویدف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه روز شنبه اعلام کرد که وجود زرادخانه هسته‌ای بهترین تضمین برای حفظ کشور بزرگ روسیه است.

وی در کانال تلگرامی خود نوشت: «با وجود همه ختلافات در ارزیابی و رفتار رهبران ارشد اتحاد جماهیر شوروی و روسیه امروزی، باید توجه داشت که آنها به اندازه کافی باهوش بودند که نگذارند زرادخانه هسته‌ای اتحاد جماهیر شوروی با آن وسعت و عظمت، توسط ملی گرایان تازه تشکیل شده پاره پاره شود.»

نایب رئیس شورای امنیت یادآور شد: اگر تسلیحات هسته‌ای بین کشورهایی که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تشکیل شده‌اند توزیع شده بود، چنین اقدامی می‌توانست عواقب سریع و فاجعه‌باری برای کل جهان باشد. وی تاکید کرد که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کل زرادخانه هسته‌ای راهبدری در روسیه باقی مانده و تا به امروز در سطح بالایی حفظ شده است.

یک روز پیش از آن، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه یادآور شده بود که تنها در صورتی که موجودیت این کشور در معرض خطر جدی قرار بگیرد، روسیه ممکن است از سلاح هسته‌ای استفاده کند.

تحولات روزهای گذشته پیرامون اوکراین را از لینک‌های زیر بخوانید:

تحولات اوکراین| تهدید نفتی روسیه علیه جی 7تحولات اوکراین| پیشنهاد زلنسکی به نظامیان روسیه برای فرار یا تسلیم شدن/ صدراعظم آلمان تحریم‌های غرب علیه روسیه را موثر می‌داندتحولات اوکراین| دیدار کارشناسان آژانس اتمی با زلنسکی/ ادامه تلاش ترکیه برای حل بحران اوکراینتحولات اوکراین| روسیه شواهد گلوله‌باران نیروگاه زاپوروژیه را به شورای امنیت ارائه داد/ واشنگتن پست: آمریکا ارسال تسلیحات به اوکراین از طریق دریا را افزایش داده استتحولات اوکراین| روسیه کی‌یف را به کارشکنی در مأموریت آژانس در نیروگاه زاپوروژیه متهم کرد/ انتقاد اوکراین از کندی کمک‌های اتحادیه اروپاتحولات اوکراین| پنتاگون تا 3 سال دیگر به اوکراین سلاح خواهد داد/ روسیه: ارسال تسلیحات به کی‌یف وضعیت میدان نبرد را تغییر نمی‌دهد

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار