کشف اسناد محرمانه از عمارت ترامپ و افزایش نگرانی‌ها درباره وضعیت امنیت ملی آمریکا

با کشف برخی اسناد بسیار محرمانه و حساس از عمارت ترامپ در فلوریدا بار دیگر نگرانی‌ها در مورد به خطر افتادن امنیت ملی آمریکا افزایش یافت.

 به گزارش پایگاه خبری افشاگری، اوایل ماه جاری ماموران اف بی آی با یورش به عمارت ترامپ در فلوریدا موسوم به مارالاگو، ده‌ها جعبه اسناد محرمانه و فوق سری از این عمارت کشف شد و همین امر باعث افزایش نگرانی ها در مورد به خطرافتادن امنیت ملی آمریکا شد.

پس از آنکه وزارت دادگستری 184 سند شامل اسناد مربوط به اطلاعات دفاعی ملی را در اسناد کشف شده از عمارت ترامپ در فلوریدا شناسایی کرد، مشخص شد برخی از این اسناد حاوی منابع اطلاعاتی انسانی محرمانه و بسیار محرمانه و پیام های ارتباطی خارجی است که ترامپ آنها را به صورت غیرقانونی نگه داشته است. این اسناد بسیار سری بوده و دولت های خارجی نباید از آن مطلع می شدند. 

در اسناد منتشر شده در این استشهادنامه آمده است که شمار زیادی از شاهدان غیرنظامی، از اقدامات ترامپ پس از ترک کاخ سفید آگاهی داشته‌اند و همین موضوع به جریان تحقیقات کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

وزارت دادگستری پس از ماه ها مذاکره بی سرانجام با ترامپ و احضار وی به دادگاه از اوایل سال جاری برای بازگرداندن اسناد طبقه بندی شده به آرشیو ملی و یافتن 25 جعبه سند حساس و محرمانه، به اندازه کافی نسبت به این موضوع حساس شده بود تا اینکه 11 جعبه سند محرمانه دیگر را در جریان تفتیش عمارتش در فلوریدا کشف کرد. 

وزارت دادگستری تصریح کرد: در ژانویه سال جاری که ترامپ برخی اسناد را به آرشیو ملی بازگرداند، در همان زمان این احتمال وجود داشت که هنوز اسناد بیشتری داخل عمارت مارالاگو باشد. همچنین احتمال وجود اسنادی از توطئه و کارشکنی‌های ترامپ نیز وجود داشت.

«آوریل هینز» مدیر اطلاعات ملی آمریکا در نامه‌ای به «آدام شف» رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان و «کارولین مالونی» رئیس کمیته بازبینی مجلس نمایندگان، نوشت وزارت دادگستری و سازمان اطلاعات ملی با همکاری یکدیگر به بررسی دقیق اسناد کشف شده از عمارت ترامپ می پردازند.

هینز اظهار کرد سازمان اطلاعات ملی آمریکا همچنین خطرات احتمالی افشای مفاد اسناد کشف شده از عمارت ترامپ در فلوریدا را ارزیابی خواهد کرد.

پولیتیکو نیز پیشتر گزارش داده بود هینز و مالونی در بیانیه ای مشترک از دولت درخواست کردند تا مضرات و خطرات ایجاد شده در پی نگه داری غیرقانونی اسناد طبقه بندی شده در عمارت مارالاگو را بررسی کنند

جیمز کلاپر که پیشتر مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا در زمان باراک اوباما بود در ایمیلی برای نشریه هیل نوشت: وزارت دادگستری با بدترین فرضیه اولیه کار خود را آغاز کرد. این فرضیه این بود که این اسناد طبقه بندی شده می تواند در اختیار سرویس های اطلاعاتی دشمن قرار گرفته باشد و به اسناد از این دیدگاه نگاه کردند که می توان درباره آنچه که مردم درباره یک موضوع خاص می دانند یا شاید نمی دانند، کم کم اطلاعاتی را جمع آوری کرد. 

وی افزود: سرویس های اطلاعاتی باید این مجموعه اسناد را بررسی کنند و این بررسی شامل ارزیابی نحوه نگهداری این اسناد از زمان نگه داری آن در کاخ سفید و نیز بررسی افرادی است که به این اسناد دسترسی داشته اند و آیا اینکه از این اسناد کپی گرفته شده است.

دولت آمریکا قوانین سرسختانه ای در مورد حفظ اسناد طبقه بندی شده دارد و وزارت دادگستری نیز افرادی را به اتهام افشای غیرقانونی اسرار ملی تحت تعقیب قرار داده است.

در همین حال، دن کوتس مدیر سابق اداره اطلاعات ملی آمریکا در زمان ترامپ، در مصاحبه ای اظهار کرد که در زمان ورود به دولت ترامپ، دستورالعملی مبنی بر عدم اجازه انتشار اسناد ملی بدون تایید قانونی به او داده شده و اینکه انتقال اطلاعات طبقه بندی شده به خارج از ساختمان های دولتی یا بردن آنها به بیرون هنگام پایان مسئولیت ممنوع است.

وی خاطرنشان کرد اگر برخی از این اسناد به شیوه ای و در مکانی که باید نگه داری می شود، نگه داری نشود، می تواند خطرناک باشد. 

پیشتر مقامات کاخ سفید نگرانی خود را درباره اسناد و اطلاعات طبقه بندی شده‌ای که ترامپ به عمارتش در فلوریدا برده بود، ابراز کردند.

برخی مقامات فعلی کاخ سفید اظهار کردند اسنادی که ترامپ به عمارتش برده بود می تواند برخی منابع و روش های سرویس اطلاعاتی آمریکا را به طور بالقوه در خطر قرار دهد.

استیون کش وکیل متخصص در موضوعات امنیت ملی که پیشتر در سازمان سیا نیز کار می کرد در این باره گفت: ما باید ابتدا تعریفی قانونی از یک سند فوق سری را ارائه دهیم. در این تعریف فردی با اختیارات و آگاهی های قانونی، اسنادی را طبقه بندی می کند که گمان می رود افشای این اسناد باعث آسیب جدی به امنیت ملی کشور شود. این تعریفی قانونی از سند فوق سری است. 

این در حالی است که برخی کارشناسان هشدار دادند که سرویس های اطلاعاتی ممکن است قادر به ارزیابی کامل و دقیق این موضوع نباشند زیرا این پرونده ای است که مستلزم ارائه اطلاعات دقیق و مفصل و گامی برای کاهش آسیب ها است و باید نحوه جلوگیری از وقوع اتفاقی مشابه این پرونده بررسی شود. 

دونالد ترامپ از این دادگاه عالی خواسته بود تا به طور موقت، اف‌بی‌آی را از بررسی اسنادی که حدود 2 هفته پیش از عمارتش در فلوریدا، کشف کرده، بازدارد و تا زمانی که یک کارشناس ویژه به عنوان طرف سوم این اسناد را بررسی و بازبینی نکرده، اف‌بی‌آی اجازه بررسی آنها را نداشته باشد.

ترامپ همچنین در دادخواست خود برای یک دادگاه عالی در منطقه پالم بیچ، درخواست کرد که وزارت دادگستری جزئیات بیشتری را در خصوص اسنادی که از عمارت مارالاگو کشف و ضبط کرده، در اختیار او قرار دهد و از بازرسان نیز خواست هر سندی که خارج از حوزه حکم تفتیش بوده، بازگردانند.

پس از این درخواست، قاضی فدرال «آیلین کانن» از دادگاه عالی ایالت فلوریدا از تصمیم خود برای انتصاب کارشناس ویژه به منظور بررسی دقیق تر اسناد کشف شده از عمارت ترامپ خبر داد.

این در حالی است که جامعه اطلاعاتی امریکا از ماه مه سال جاری به برخی بخش های  اسناد نگه داری شده در عمارت ترامپ دسترسی داشته است. اما با بازرسی از این عمارت در اوایل ماه جاری، صدها صفحه سند دیگر هم کشف شد که خبر آن توسط وزارت دادگستری اعلام شد. 

برایان گرر وکیل سابق سیا نیز در این باره گفت: ارزیابی این اسناد دو دلیل دارد: اول اینکه هنوز اطلاعات دقیقی از اینکه چه کس یا چه کسانی به این اسناد دسترسی داشته اند، مشخص نیست و دوم اینکه بیشتر ارزیابی های صورت گرفته تا به حال مربوط به محتویات اسناد کشف شده است و به موضوعاتی همچون چگونه این اتفاق افتاده و یا چگونه می توان از وقوع دوباره آن جلوگیری کرد، پرداخته نشده است. تاکنون پاسخ درستی به این سوالات داده نشده است. و فقط عنوان شده که اگر فرد دیگری مانند ترامپ رئیس جمهور شود نباید اسناد محرمانه را در اختیارش قرار داد. این موضوع در سیستم دولتی ما عملی نیست.

با این حال وی هشدار داد که تا همین زمان نیز آسیبی که قرار بود به امنیت ملی وارد شود، وارد شده است. سرویس های اطلاعاتی مرتکب اشتباه شدند. آنها در غیاب اطلاعات دقیق درباره کسی که به این اسناد دسترسی داشته، انتخابی نداشتند اما اقدامی کنشگرایانه انجام داده تا از منابع و توانایی های مربوط به جمع آوری اطلاعات حفاظت کنند.

این در حالی است که وزارت دادگستری آمریکا یکی از عکس‌هایی که اف‌بی‌آی در جست و جوی خانه دونالد ترامپ گرفته بود، در اختیار دادگاه گذاشت

این عکس نشان می‌دهد مدارکی که روی آن‌ها نوشته ‌شده بود «فوق سری» در دفتر کار ترامپ در منزلش در ایالت فلوریدا قرار داشتند.

پیش از این عنوان شده بود که چنین اسنادی در جعبه‌های مخصوص در اتاقی جداگانه نگهداری می‌شدند.

  


اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار