مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل خبر داد؛

۲۵ آبان آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره تئاتر استان اردبیل

اردبیل- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: ۲۵ آبان ماه آخرین مهلت ارسال آثار به سی‌امین جشنواره تئاتر استان اردبیل است و بعد از این تاریخ هیچ آثاری پذیرفته نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری افشاگری به نقل از خبرنگار مهر، عبدالله بحرالعلومی پیش از ظهر یکشنبه در نشست بررسی آخرین وضعیت برگزاری جشنواره تئاتر استان اردبیل اظهار کرد: این جشنواره در ایستگاه سی‌ام با شعار «تئاتر، اخلاق و ارزش‌های انسانی» و با هدف توسعه و تقویت هنرهای نمایشی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اردبیل و شهرستان‌های آن مهد تئاتر بوده و چهره‌های برتر تئاتر کشور از این استان در صحنه‌های ملی و بین‌المللی معرفی و درخشیده‌اند، تصریح کرد: با اعلام و مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی و مؤسسه انجمن هنرهای نمایشی کشور موضوع و مضمون آثار ارائه شده در سی‌امین جشنواره تئاتر استان اردبیل آزاد بوده و گروه‌های نمایشی در انتخاب موضوع و مضمون تئاتر مختار هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل اولویت‌های این جشنواره را نگاه ویژه و هنرمندانه به شعار سال ۱۴۰۱ با محوریت «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرینی» یادآور شد و گفت: محور اصلی این جشنواره فرهنگ مقاومت، ایثار و شهادت و انقلاب اسلامی، معرفی هنرمندانه مفاخر، شخصیت‌ها، قهرمانان و شهدای استان اردبیل، فرهنگ تشیع و معارف اهل بیت (ع)، نماز، امر به معروف و نهی از منکر و مهدویت، آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی، افزایش و تقویت روحیه نشاط و امیدبخشی در جامعه، بهره‌گیری از مفاهیم و جلوه‌های تاریخی، دینی، مذهبی، فرهنگی، ادبی و آداب و سنت‌های منطقه، حقوق شهروندی و قانون‌مداری، تقویت بنیان خانواده، سبک زندگی ایرانی- اسلامی، اخلاق‌مداری، همگرایی ملی، ارزش‌های انسانی - اسلامی، جوانان و الگوهای مناسب، کرونا و مدافعان سلامت است.

بحرالعلومی با بیان اینکه آثار جشنواره اختصاص به نمایش‌های صحنه‌ای و ایرانی دارد، افزود: در کنار این آثار، حضور گونه‌های مختلف نمایشی از جمله عروسکی، فیزیکال، آئینی سنتی و موسیقی نمایش بلامانع است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: متون اقتباسی و ایرانیزه شده آثار منوط به ذکر دقیق مشخصات اصلی اثر، نوع اقتباس و با اخذ مجوز از نویسنده، مترجم و یا ناشر به صورتی که حقوق صاحب اثر حفظ شود، می‌توانند متقاضی حضور در این جشنواره باشند و آثاری که پس از اتمام بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی در سال ۱۴۰۰ تا ۲۵ آبان ماه سال‌جاری تولید و حداقل پنج نوبت اجرای عمومی داشته باشند، می‌توانند متقاضی حضور در این جشنواره باشند.

بحرالعلومی اضافه کرد: این جشنواره مختص هنرمندان و گروه‌های نمایشی استان اردبیل است و کارگردانان و عوامل اجرایی نمایش‌ها باید از هنرمندان بومی استان اردبیل باشند.

وی بیان کرد: نمایش‌های برگزیده جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای خلخال، مرزداران بیله‌سوار، مغان و مشگین‌شهر با انتخاب هیئت داوران این جشنواره‌ها و معرفی دبیران جشنواره به شرط رعایت مفاد این فراخوان در سی‌امین جشنواره تئاتر استان اردبیل حضور خواهند داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل ادامه داد: آخرین مهلت ثبت‌نام و تقاضای حضور در جشنواره ۲۵ آبان و اعلام نتایج بازبینی اول آذرماه ۱۴۰۱ تعیین شده است.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار