ادعای تحلیلگر ترکیه‌ای: دمشق بیش از آنکارا نیازمند روابط است

ستون نویس نشریه ترکیه‌ای که به اردوغان نزدیک است در یادداشتی با ادعای اینکه سوریه بیش از ترکیه نیازمند عادی سازی روابط است، یکی از دلایل ادعای خود را جنگ احتمالی رژیم صهیونیستی با حزب الله خواند و گفت: اسرائیل بعد از حزب الله به سراغ سوریه خواهد رفت.
- اخبار بین الملل -

به گزارش پایگاه خبری افشاگری به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پس از آنکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی بعد از نماز جمعه درباره روابط سوریه و ترکیه از امکان عادی سازی روابط خبر داد و گفت که می تواند با بشار اسد مثل گذشته به صورت خانوادگی نیز دیدار کند، عبدالقادر سلوی ستون نویس نشریه حریت که به اردوغان و حزب حاکم بسیار نزدیک است در این خصوص مدعی شد که سوریه بیش از ترکیه به این عادی سازی نیاز دارد. 

وی با اشاره به دلایل ادعای خود در این خصوص نوشت:

- جنگ ایران و اسرائیل در حال توسعه به منطقه است 

- بین اسرائیل و حزب الله لبنان جنگ در حال وقوع است

- اسرائیل بعد از لبنان به سراغ سوریه خواهد رفت

- پوتین پیش از چنین خطری در طراحی عادی سازی روابط ترکیه و سوریه است تا دمشق از خطر حفظ شود

- پ ک ک با کمک آمریکا به دنبال ایجاد یک منطقه خودمختار در شمال سوریه است که تاکنون با فشار ترکیه چندبار به عقب افتاده است. اما با توجه نقشه پ ک ک این خطر هنوز ادامه دارد

-سوریه به دلیل تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا نمی تواند از فرودگاههای خود به اندازه کافی استفاده کند و سیستم بانکی آن فعالیت نمی کند. ارتباط با ترکیه می تواند سوریه را به دنیا متصل کند.

- در صورت عادی سازی روابط، بازگشت مهاجران سوری به کشورشان تسریع می شود.

اظهارات ستون نویس نزدیک به اردوغان درباره عادی سازی روابط ترکیه و سوریه در حالی مطرح می شود که دو موضوع ایجاد منطقه خودمختار کردی در جنوب مرزهای ترکیه و نیز مسئله مهاجران تبدیل به مسائل مهم و چالش زای سیاسی آنکارا شده که هر روز بر عمق و ابعاد آن افزوده می شود. اردوغان و تیم او که تا چندی پیش آرزوی سقوط دولت سوریه را داشته و برای آن میلیاردها دلار هزینه کردند، حالا با دیدن شکست همه برنامه هایشان و نیز به خطر افتادن امنیت ملی ترکیه طی سالهای گذشته به دنبال تغییر فرمان و عادی سازی روابط با دمشق هستند.

با این وجود، دمشق شرط اصلی برای عادی سازی روابط را عقب نشینی نیروهای نظامی ترکیه از شمال سوریه و دست کشیدن آنکارا از حمایت تروریستهای مستقر در ادلب قرارداده است.

سلوی همچنین افزود: روزهای سوم و چهارم جولای در آستانه قزاقستان، نشست شانگهای برگزار خواهد شد. در این خصوص که آیا در این نشست اسد و اردوغان با هم دیدار می کنند، در کاخ ریاست جمهوری سکوتی عمیق حاکم است.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار