اردوغان: از بشار اسد برای سفر به ترکیه دعوت می‌کنم

رئیس جمهور ترکیه گفت: ما از بشار اسد دعوت خواهیم کرد و می‌خواهم که روابط حکومت‌های ترکیه و سوریه مانند گذشته شود و به آن نقطه برسد.
- اخبار بین الملل -

به گزارش پایگاه خبری افشاگری به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور در بازگشت از آلمان در جمع خبرنگاران در خصوص روابط سوریه و ترکیه گفت: ما از بشار اسد دعوت خواهیم کرد و می خواهم که روابط حکومتهای ترکیه و سوریه مانند گذشته شود و به آن نقطه برسد.

وی ادامه داد: جناب پوتین نیز در خصوص دیدار با بشار اسد در ترکیه چنین رویکردی را دارد. نخست وزیر عراق نیز رویکردی دارد. ما از میانجیگری سخن حرف می زنیم، چرا با همسایه مان(بشار اسد) نباشد؟ ما در حال حاضر به نقطه ای رسیدیم که اگر بشار اسد برای تصحیح روابط گامی بردارد ما نیز گام متقابلی برخواهیم داشت و چنین رویکردی داریم.

رئیس جمهور ترکیه درباره جنگ غزه و مذاکرات صلح نیز گفت: رئیس موساد در دوحه قطر با مقامات حماس در حال مذاکره است. در مذاکرات، برخی گام های مثبت برای آتش بس دائمی برداشته شده است. در حال حاضر درباره آتش بس می گویند هر لحظه امکانش هست. یعنی هر لحظه ممکن است که یک خبر مهم از دوحه بیاید. اما مسئله اصلی، اقدامات نتانیاهو در غزه است.

اردوغان ادامه داد: اسرائیل باید از توسعه جنگ به منطقه دست بردارد. کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا باید در این نقطه دست از حمایت از اسرائیل بردارند.

وی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری در ایران نیز گفت: مسعود پزشکیان یک ترک آذری الاصل است. مثلاً در تبریز ترکی صحبت می کند. اما وقتی به مناطق کردی می رود می تواند با آنها کردی صحبت کند. به فارسی نیز مسلط است. من در زمان بازگشت با او تماس گرفته و تبریک خواهم گفت. بعد از این روند، انشالله روابط ترکیه و ایران بسیار بهتر خواهد شد.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: علاوه بر این، کشوری که بهترین روابط را با ایران در منطقه دارد، ترکیه است.  ایران همسایه مهمی است که با آن پیوندهای تاریخی و فرهنگی داریم. انتظار دارم روابط دوجانبه ایران و ترکیه در دوره جدید با سرعت فزاینده ای در جهت مثبت توسعه یابد.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار