معاون سازمان انرژی اتمی: ساخت بمب هسته‌ای در ایران اتهامی بیش نیست/ بیش‌ترین همکاری را با آژانس ‌داریم

معاون سازمان انرژی اتمی کشور گفت: اتهاماتی به ما وارد می‌شود که ایران در تلاش برای به دست‌آوردن بمب هسته‌ای است، در حالی که ما بیشترین همکاری را با آژانس بین‌المللی داشته‌ایم تا این را اثبات کنیم که فعالیت ما صلح‌آمیز است.

به گزارش پایگاه خبری افشاگری، امیرحسین فقهی در آیین افتتاحیه نمایشگاه دستاورد‌های هسته‌ای کشور که به میزبانی دانشگاه شیراز برگزار شد، اظهارداشت: مجاورت استان فارس با استان‌های جنوبی و نیروگاه‌های بزرگ اتمی، زمینه اشتغال جوانان این استان را فراهم می‌کند. 

وی با بیان اینکه این نمایشگاه با هدف آگاه‌سازی عموم مردم در خصوص توسعه هسته‌ای کشور راه‌اندازی شده است، ابراز امیدواری کرد که راه برای حضور عموم مردم در این نمایشگاه باز شود. 

معاون سازمان انرژی اتمی کشور همچنین با بیان اینکه دانش هسته‌ای دارای بالاترین سطح استاندارد علمی است، عنوان کرد: در این زمینه، نقش دانشگاه قبل از نقش صنعت ایفا می‌شود و به همین جهت باید به شکلی مضاعف قدردان اساتید ارزشمند دانشگاهی باشیم. 

فقهی در ادامه به یک شبهه همیشگی در بین مردم اشاره کرد و گفت: ممکن است هنوز کسانی باشند که این شبهه را مطرح کنند که فناوری هسته‌ای با این هزینه‌هایی که دارد، به چه کار کشور می‌آید. اما اگر مردم به جای این سوال، سوالاتی دیگر را مطرح کنند که مثلا اگر کار‌هایی در راستای تخریب این کشور انجام می‌شد، واکنش دشمنان چه بود؟ آیا جنجال به پا می‌کردند یا سکوت؟ قطعا اگر دستیابی به انرژی هسته‌ای به ضرر کشور بود، آن‌ها سکوت می‌کردند، اما می‌بینیم که حتی دانشمندان ما را ترور و تحریم می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: وقتی کسانی که در تاریخ این کشور سابقه منفی دارند از یک اقدام ما ناراحت می‌شوند، بدانید کار درست و خوبی در حال انجام است. 

رئیس پژوهشگاه‌های علوم و فنون هسته‌ای کشور گفت: اتهاماتی به ما وارد می‌شود که ایران در تلاش برای به دست‌آوردن بمب هسته‌ای است، در حالی که ما بیشترین همکاری را با آژانس بین‌المللی داشته‌ایم تا این را اثبات کنیم که فعالیت ما صلح‌آمیز است. 

فقهی در ادامه به بیان انتظاری از استان فارس پرداخت و گفت: به واسطه مجاورت استان فارس با استان‌های جنوبی کشور که محل احداث 20 هزار مگاوات برق اتمی است، این انتظار وجود دارد که فارس برای تامین نیروی انسانی این نیروگاه‌ها به استان معین تبدیل شود. یعنی جوانان استان فارس به واسطه توسعه صنعت هسته‌ای، اشتغال تضمین شده خواهند داشت و باید تمام مسئولان استان به تحقق این امر کمک کنند. 

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که هیچ نخبه‌ای از استان فارس به واسطه برخی محدودیت‌ها، مجبور به مهاجرت به خارج از کشور نشود و اگر از فارس به استان‌های دیگر کشور می‌روند، این از سر ریز سرمایه‌های انسانی استان باشد. 

محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس نیز در این مراسم از مسئولان سازمان انرژی اتمی کشور خواست که برخی از مراکز این سازمان را به شیراز منتقل کنند.

وی با بیان اینکه ایرانی‌ها اثبات کرده‌اند که در هر جا که فشار بیشتر بوده، همت‌ها و انگیزه‌ها افزایش پیدا کرده و پیشرفت سریع‌تر اتفاق افتاده است، گفت: بزرگترین جلوه این پیشرفت را می‌توانیم در حوزه انرژی هسته‌ای ببینیم و باید قدردان تلاش‌های دست‌اندرکاران این حوزه باشیم. 

ایمانیه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه افتتاح این نمایشگاه باعث خیر و برکت برای استان فارس، ایران و دنیای اسلام باشد، افزود: امیدواریم با حسن توجه مسئولات سازمان انرژی اتمی کشور، به تدریج بعضی از مراکز این سازمان از تهران و البرز، به شیراز منتقل شود. 

رئیس دانشگاه شیراز در این مراسم نیز با بیان اینکه یکی از ابراز‌هایی که منطق ما را مستحکم و زبان‌مان را در دفاع از انقلاب، گویا می‌کند، دستاورد‌های عطیم این انقلاب است، گفت: ده‌ها هزار پروژه عمرانی در حوزه‌های مختلف در کشور اجرا شده و یا در حال اجراست که در این میان، یکی از آن‌ها که بسیار برجسته و افتخار آمیز است، دستاورد‌های فناوری هسته‌ای است.

محمد موذنی افزود: باید دست مریزاد بگوییم به همه کسانی که در این حوزه فعال هستند و یاد و خاطره شهدای این حوزه را هم گرامی می‌داریم. 

وی تاکید کرد: فناوری هسته‌ای افتخار آفرین و اقتدار آفرین است و چشم طمع دشمنان را کور می‌کند؛ بنابراین تمام اقداماتی که برای توسعه این فناوری در کشور در حال انجام است را باید قدر بدانیم و زمینه را برای توسعه بیشتر آن فراهم کنیم.

موذنی ادامه داد: این دستاورد‌ها را باید به جامعه، به‌خصوص به نسل جوان معرفی کنیم، چون شورآفرین است و انگیزه قوی به جوانان ما می‌دهد که در این حوزه تلاششان را ادامه دهند. 

رئیس دانشگاه در پایان گفت: برگزاری این نمایشگاه همزمان شد با نزول باران رحمت الهی در شیراز که آن را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم این نمایشگاه هم مثل بارش باران، پر خیر و برکت
باشد.


اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار