هشدار درباره بحران خاموشی‌ها در آلمان/ تاکید بر لزوم تداوم فعالیت نیروگاه‌های هسته‌ای

اپوزیسیون آلمان ضمن هشدار درباره خاموشی‌ها و بحران کمبود آب در زمستان، خواستار تداوم فعالیت نیروگاه‌های هسته‌ای در این کشور برای جبران این کمبودها شدند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش پایگاه خبری افشاگری به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، این روزها مسئله کمبود برق و انرژی در اروپا در آستانه فصل سرما با توجه به جنگ اوکراین و تحریم ها علیه روسیه تیتر اول بسیاری رسانه های غربی است.

یک رسانه آلمانی چندی پیش در مطلبی با اشاره به بحران کمبود گاز در اروپا و احتمال روی آوردن شهروندان به وسایل گرمایشی برقی، با استناد به گفته یک کارشناس، اروپا را در آستانه خاموشی‌های گسترده ارزیابی کرد.

انجمن صنایع انرژی و آب ایالت بایرن هم در ماه جولای هشدار داد که کمبود قریب الوقوع گاز و تعطیلی نیروگاه‌های هسته‌ای باقی مانده در زمستان می‌تواند به این معنی باشد که افراد بیشتری از بخاری های برقی استفاده می‌کنند و در نتیجه به برق بیشتری نیاز است. بر این اساس در بایرن و سایر ایالت‌های فدرال، این به نوبه خود می‌تواند منجر به کمبود شدید عرضه و تامین شود. واین انجمن اعلام کرد این کسری قریب الوقوع باید با برق خارج از کشور جبران شود.

هوبرت آیوانگر، وزیر اقتصاد ایالت بایرن هم امیدوار است که کمبود را در زمستان با واردات از فرانسه، اتریش و جمهوری چک جبران کند.

اما وضعیت عرضه و تامین برق در اروپا به هیچ وجه امن نیست. روزنامه زوددویچه سایتونگ گزارش می‌دهد که قطعی برق در اروپا در حال افزایش است.

سه نیروگاه هسته‌ای هنوز در آلمان به شبکه متصل هستند. اما بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در پایان سال آنها باید خاموش شوند. در بحث ها در مورد تمدید دوره این نیروگاه ها، فردریش مرتز، رهبر حزب اپوزیسیون دموکرات مسیحی ، سناریوی تیره ای را برای ماه های زمستان پیش بینی می کند. این رهبر اپوزیسیون نسبت به کمبود برق در کشورش هشدار داد.

"فردریش مرتز"، رهبر حزب دموکرات مسیحی نسبت به قطع برق در زمستان در صورت پایبندی آلمان به برنامه هسته ای هشدار داد. وی در گفتگو با نشریه بیلد گفت: خطر باراضافی شدید بر شبکه برق در پاییز و زمستان و همچنین تامین ناکافی برق وجود دارد. مرتز گفت: اگر در زمستان امسال فقط هر یک پنجم مشترکین گاز با برق گرم شوند، تقاضای برق خانوارهای خصوصی دو برابر خواهد شد. اگر این دولت به همین منوال ادامه دهد و به دلایل ایدئولوژیک به حذف هسته‌ای پایبند باشد، در ابتدای سال آینده خطر خاموشی ها را در پیش رو داریم.

مرتز خواستار سفارش میله های سوخت جدید برای ادامه فعالیت حداقل سه نیروگاه هسته‌ای در آلمان شد که هنوز تعطیل نشده‌اند.

به دلیل بحران انرژی که با جنگ روسیه علیه اوکراین تشدید شده است، ماه ها بحث در مورد اینکه آیا سه نیروگاه هسته‌ای باقیمانده در این کشورباید بیشتر کار کنند، حتی اگر مجوز بهره برداری از برق آنها در پایان این سال منقضی شود در بین مقامات این کشور بالا گرفته است.

روز جمعه، رویترز به نقل از محافل صنعتی و دولتی آلمان گزارش داد که افزایش زمان بهره برداری برای دو نیروگاه هسته‌ای جنوب آلمان می تواند در واقع از کمبود برق در زمستان جلوگیری کند.

با این همه سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان روز شنبه گفت: نتیجه نهایی تست استرس هنوز در دست نیست و تست همچنان ادامه دارد. زمانی که نتایج نهایی شد، ارائه خواهد شد.

مسئله توقف و یا تداوم فعالیت نیروگاه‌های هسته‌ای در آلمان برای مقابله با بحران انرژی همچنان موضوعی مورد اختلاف و بحث برانگیز در عرصه سیاسی آلمان است.

دولت فدرال آلمان در حال حاضر در حال بررسی امنیت منبع تغذیه در یک تست استرس با چشم انداز زمستان آینده است. بر این اساس، دولت می خواهد تصمیم بگیرد که آیا سه نیروگاه هسته‌ای باقیمانده که قرار است بر اساس طرح های از قبل برنامه ریزی شده در پایان سال تعطیل شوند، باید کمی بیشتر کار کنند یا خیر.

رابرت هابک، وزیر اقتصاد فدرال آلمان، هم چندی پیش در وزارت خود گفت که نتیجه هنوز باز است. وی تاکید کرد: هیچ تصمیمی در این جهت یا آن جهت وجود ندارد. این مقام آلمانی در عین حال به صراحت اعلام کرد که هیچ راه حل بلندمدتی برای کشورش در انرژی هسته‌ای نمی بیند. وی افزود: این ارزان‌ترین فناوری نیست و ایمن‌ترین فناوری برای تامین انرژی اروپا و جهان برای آینده نیست.

آلمان از مدتها پیش برنامه ریزی کرده بود که تا پایان سال جاری میلادی کار همه نیروگاه‌های هسته‌ای خود را متوقف کند.

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، سه نیروگاه هسته‌ای آخر آلمان در 31 دسامبر سال جاری میلادی باید کار خود را متوقف کند. قطع تدریجی انرژی هسته‌ای، که پس از فاجعه رآکتور هسته‌ای در فوکوشیمای ژاپن در سال 2011 در آلمان آغاز شد، حالا می تواند حداقل به طور موقت با توجه به جنگ در اوکراین روند معکوسی پیدا کند.

برای اینکه تمدید استفاده از انرژی هسته‌ای از نظر قانونی امکان پذیر شود، پارلمان آلمان باید قانون انرژی اتمی را تغییر دهد، زیرا در پایان سال تمام مجوزهای بهره برداری نیروگاه های هسته‌ای در آلمان منقضی می شود. بررسی دوره‌ای ایمنی (PSÜ) نیز در این قانون آمده است. این روند هر ده سال یکبار انجام می شود.

به دلیل نگرانی از توقف تحویل گاز روسیه، حزب لیبرال دموکرات و اتحادیه احزاب متحد مسیحی به ویژه خواستار تمدید زمان کار نیروگاه هسته‌ای هستند. از طرفی حزب سوسیال دموکرات و سبزها به این مسئله بدبین هستند.

توقف عرضه گاز از روسیه تحقق اهداف ذخیره سازی آلمان را به خطر انداخته است

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار